Požár v americkém Yosemitském parku ohrožuje sekvoje. Pracovníci balí kmeny do nehořlavých fólií

Americké úřady uzavřely kvůli lesnímu požáru část Yosemitského národního parku a evakuovaly z něj stovky lidí. Požár ohrožuje tamní starobylé sekvoje. Správa parku, který je od roku 1984 na seznamu světového dědictví UNESCO, na místo vyslala pracovníky, aby kmeny mohutných stromů obalili nehořlavými fóliemi, oznámila agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požáry v Yosemitském národním parku

Požár v Yosemitském národním parku ohrožuje starobylé sekvoje | Zdroj: Reuters

Plameny ohrožují podle mluvčí hasičského oddělení parku Nancy Phillipeové asi 500 vzrostlých sekvojí.

Příčina požáru v háji Mariposa zatím není jasná a vyšetřuje se. S ohněm bojuje 300 hasičů, jimž pomáhají vrtulníky.

Na většině území Česka hrozí kvůli suchu požáry. Teploty místy přesáhnou 30 stupňů Celsia

Číst článek

Sekvojovce obrovské rostou v sedmi desítkách hájů na západních svazích kalifornské Sierra Nevady. Stáří některých z nich se odhaduje až na 2000 let.

Byly považovány za ohnivzdorné, ale s přibývajícími ničivými požáry způsobenými suchem a množstvím podrostu tuto odolnost ztrácejí.

V minulých dvou letech byla při požárech, které vznikly po úderu bleskem, zničena až pětina z původních 75 000 sekvojovců.

Požár u turistické trasy Washburn se rozhořel ve čtvrtek a podle Phillipeové nic nenasvědčuje tomu, že by ho mohl způsobit přírodní jev.

Na dým stoupající z lesa upozornili turisté. Sekvojový háj leží u jižního vchodu do parku a všichni návštěvníci odtud byli evakuováni. Do pátečního večera se plameny rozšířily na plochu 188 hektarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme