Ukrajinského pilota, kterého Rusko vinilo ze sestřelení letu MH17, nalezli mrtvého

Bývalý ukrajinský pilot Vladislav Vološin obviňovaný Moskvou ze sestřelení letu MH17 s 298 lidmi na palubě nad východní Ukrajinou byl nalezen doma mrtvý se střelnou ránou v těle. V úterý o tom informoval britský server Mail Online. Vološin sám tvrdil, že se stal terčem groteskního očerňování ze strany Ruska, které je na Západě pokládáno za viníka tragédie.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květiny na místě, kam dopadly trosky sestřeleného letadla linky MH17. | Zdroj: Reuters

Devětadvacetiletý Vološin byl pilotem letounu Su-25 ukrajinského letectva v době vyhrocené fáze konfliktu na separatistické východní Ukrajině. Tehdy byl sestřelen také Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines. Vološin však tvrdil, že 17. července 2014, kdy se neštěstí odehrálo, žádný let neabsolvoval. Vološin odešel z ukrajinského letectva v roce 2016 údajně kvůli tomu, že ze služebního platu nemohl uživit své dvě děti.

Zprávy z Ukrajiny uvádějí, že Vološin byl nalezen mrtvý ve svém domě ve městě Mikolajiv. Ukrajinské úřady případ vyšetřují jako vraždu, i když první zprávy naznačují, že si bývalý pilot vzal život sám a že měl sebevražedné sklony. Podle policie je ale vyšetřování vraždy za takových okolností běžné.

Kdo stojí za sestřelením MH17? Ruský generál Nikolaj Tkačov, tvrdí investigativní skupina Bellingcat

Číst článek

Vološin ujišťoval, že boeing, který letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpuru, nesestřelil. „Bývalý kolega z armády jménem (Jevgenij) Agapov, strojní inženýr, nepravdivě svědčil proti mně,“ stěžoval si loni v dokumentu BBC.

Agapov údajně tvrdil, že Vološinův letoun nesl střely pro letecké souboje, zatímco Vološin trval na tom, že létal pouze se střelami určenými k zasahování pozemních cílů. Navíc prý absolvoval let, o němž hovořil Agapov, nikoli 17. července, ale 23. července. V jeho tvrzeních ho podpořil i představitel ukrajinské tajné služby SBU Markijan Lubkivskyj, zatímco Vyšetřovací výbor Ruska, který je obdobou amerického FBI, označil za věrohodné svědectví Agapova.

Tvrzení strojního inženýra jsou v rozporu se závěrem mezinárodního týmu vyšetřovatelů, že letadlo bylo sestřeleno raketovým systémem Buk pocházejícím z Ruska, a to z oblasti, kterou měli pod kontrolou proruští povstalci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme