Rusové a Ukrajinec obvinění ze sestřelení letu MH17 a zabití 298 lidí se k nizozemskému soudu nedostaví

Tři Rusové a Ukrajinec, které nizozemská justice obvinila ze zabití 298 lidí na palubě malajsijského boeingu, sestřeleného v létě 2014 nad východní Ukrajinou, nedorazí k soudu v Haagu, který má případ letu MH17 od pondělka projednávat. Ruské agentuře RIA Novosti to řekla právnička jednoho z obviněných. K soudu se podle ní dostaví pouze obhájci a proces se nejspíše protáhne až do podzimu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrekonstruované letadlo MH17 na tiskové konferenci nizozemských vyšetřovatelů (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Skupina vyšetřovatelů loni v červnu z odpovědnosti za katastrofu obvinila první čtveřici podezřelých: Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko v létě 2014 zastávali vysoké funkce u proruských východoukrajinských separatistů.

Nizozemci si připomněli oběti sestřeleného letadla MH17, pietní akce se účastnil i premiér

Číst článek

O několik měsíců později vyšetřovací tým zveřejnil obsah telefonických rozhovorů mezi povstaleckými veliteli a vysoce postavenými ruskými představiteli, které podle nich dokládají ruský vliv na dění v povstalecké oblasti.

Rusko jakoukoliv odpovědnost za neštěstí odmítá a zpochybňuje objektivitu mezinárodního vyšetřování, vedeného bez ruské účasti. Jeho taktovku mělo v rukou Nizozemsko, odkud pocházely dvě třetiny obětí.

Podle vyšetřovatelů civilní boeing nad východní Ukrajinou sestřelila ruská protiletecká raketa Buk, dodaná příslušníky ruské 53. protivzdušné brigády z Kurska proruským separatistům v Donbasu na východní Ukrajině; ti mohli civilní letoun sestřelit omylem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme