Let MH370 měl zřejmě prošlou baterii lokátoru, tvrdí vyšetřovatelé

Malajsijské úřady zveřejnily první předběžnou zprávu z vyšetřování loňské nehody letu MH370. Stroj malajsijských aerolinek zřejmě neměl funkční podmořský lokátor. Při nehodě na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu beze stopy zmizelo letadlo s 293 lidmi na palubě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní cestujících zmizelého letu MH370 se dnes shromáždili v také Pekingu | Zdroj: Reuters

Podmořský lokátor vysílá zvláštní signál, když se k němu radary pátracích týmů přiblíží, signál zachytí a jsou schopné určit jeho polohu.

Jenže vyšetřovatelé zjistili, že let MH370 měl v době nehody lokátor s rok prošlou baterií, která tím pádem mohla být vybitá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Let MH370 zřejmě před rokem letěl s prošlou baterií podmořského lokátoru, stojí v předběžné zprávě z vyšetřování

To alespoň částečně vysvětluje, proč letoun zmizel téměř beze stopy. Pátrači zkrátka nemohli trosky stroje v hlubinách Indického oceánu objevit, ani kdyby jim byli blízko. Na samotnou nehodu ale vybitý lokátor mít vliv nemůže.

Kromě možné závady na lokátoru zpráva líčí cestu z Kuala Lumpuru do Pekingu jako zcela normální let. Vyšetřovatelé zkoumali veškerou dokumentaci o letadle, provedené údržbě i tehdejší povětrnostní podmínky.

Zaměřili se i na samotnou posádku, její zkušenosti a psychologické profily jednotlivých členů. Nenašli nic, co by neodpovídalo normě. Ani rok od nehody tedy pozůstalí nevědí, kdo nebo co za tragédií stojí. Jak ale uvedl malajsijský šéf vyšetřování, dnes už je cíl pátrání úplně jiný než vloni:

Pátrání po malajsijském letounu bude pokračovat, ujišťuje Čína

Číst článek

„Teď nejde o to najít konkrétní viníky této tragédie. Hlavním cílem vyšetřování je zjistit, co přesně nehodu způsobilo a jak podobným situacím předcházet. V následujících měsících budeme analyzovat dosavadní poznatky a na jejich základě vytvoříme sérii bezpečnostních doporučení.“

Pátrání možná nebude pokračovat

Lidé v Malajsii pořádají různé vzpomínkové akce. V nákupních centrech jsou vystavené fotografie pohřešovaných a kolemjdoucí k nim píšou různé vzkazy. Naopak v Číně, odkud pocházelo nejvíc pasažérů, úřady podobné akce zakázaly.

Jestli bude pátrání po letu MH370 vůbec ještě pokračovat, není jisté. Austrálie a Malajsie v posledních dnech naznačovaly, že hledání trosek boeingu by mohlo brzy skončit. Naopak čínské úřady chtějí pátrat dál.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines se v noci ztratil z radarů | Foto: Český rozhlas Google Maps

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme