Letadlo Air France se stovkami cestujících zřejmě spadlo do Atlantiku

Brazilští záchranáři pátrají po letounu společnosti Air France, který zmizel z radarů během letu Rio de Janeiro - Paříž. Stroj měl po jedenácté hodině dorazit na letiště Roissy, tam jej ale čekali marně. S největší pravděpodobností se zřítil do moře. Na palubě Airbusu A330 bylo 228 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A330 společnosti Air France | Foto: AFP

Naděje, že by někdo z letadla mohl zůstat naživu, je prakticky nulová, což potvrdili i francouzští činitelé a spolu se zástupci letecké společnosti už kondolovali rodinám obětí.

Let AF 447 ztratil kontakt s kontrolní věží po zhruba třech a půl hodinách letu. Poté, co zmizel z brazilských radarů, ho měly zachytit radary v Senegalu a Maroku. To se ale nestalo, což nahrává teorii, že se stroj zřítil do moře někde uprostřed Atlantického oceánu.

Podle francouzského ministra pro ekologii Jeana-Louise Borlooa neexistují známky toho, že by se někdo z pasažérů či členů posádky například pokoušel spojit s příbuznými mobilním telefonem v momentě, kdy by letadlo mělo technické potíže. Zároveň vyloučil, že by byl airbus unesen.

Příčinou katastrofy, o níž se spekuluje nejvíce, je výpadek elektrické energie poté, co do letadla udeřil blesk. S informací o prudké bouři v oblasti v době průletu letadla přišla i francouzská televizní stanice LCI. Odborníci ale upozorňují na to, že letouny jsou vybaveny náhradními agregáty a podobný výpadek by je neměl ohrozit.

Na palubě Airbusu A330 bylo podle agentury AFP 216 cestujících a dvanáctičlenná posádka. Kromě Francouzů a Brazilců letěli tímto spojem i dva Slováci. O přítomnosti českých občanů na palubě zatím nejsou žádné informace. Úřady zřídily pro příbuzné a přátele pasažérů z letadla na letišti Charlese de Gaulla zvláštní krizové centrum, kde dostávají nejčerstvější informace. K dispozici mají také psychology. Letiště navštívil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Pátrání po Airbusu 330 společnosti Air France ale stále pokračuje. Francouzská vláda už požádala o spolupráci armádu Spojených států. Chce využít k hledání stroje amerických špionážních družic.

O pravděpodobných příčinách nehody jsme podrobně hovořili v Radiofóru se zpravodajem Českého rozhlasu Janem Šmídem a pilotem dopravního letadla Karlem Mindlem. Záznam pořadu si můžete poslechnout v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Jan Šmíd, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme