Při zřícení letadla u Teheránu zemřelo všech 176 lidí. Zelenskyj chce pád vyšetřovat jako kriminální případ

Poblíž mezinárodního teheránského letiště imáma Chomejního se ve středu časně ráno zřítilo ukrajinské letadlo se 176 lidmi na palubě. Nikdo nepřežil. Příčinou tragédie byly podle íránských úřadů pravděpodobně technické problémy. Aerolinky Ukraine International Airlines ale uvedly, že jejich Boeingu 737-800 byl v pořádku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil generální prokuratuře, aby neštěstí začala vyšetřovat jako kriminální případ.

Aktualizováno Teherán/Kyjev (Aktualizováno: 11:42 8. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počty obětí se zpočátku rozcházely. Íránský Červený půlměsíc nejprve informoval, že zahynulo všech 173 pasažérů a členů posádky. Podle ukrajinského premiéra Oleksije Hončaruka ale bylo na palubě 176 lidí, konkrétně 167 pasažérů a devět členů posádky.

Ukrajinská ambasáda v Teheránu uvedla, že letenku si koupilo celkem 168 lidí. Podle ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka při letecké havárii zahynulo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by na palubě byli Češi.

Na americké základny v Iráku dopadly na dvě desítky raket. Odvetný útok, tvrdí íránská média

Číst článek

Íránský úřad pro letectví už ráno uvedl, že stroj havaroval pravděpodobně kvůli technickým problémům. Agentura DPA však poznamenala, že není jasné, jak úřady tak brzy po zřícení stroje dospěly k závěru, že je příčinou technická závada.

Ukrajinská ambasáda v Teheránu nejprve vyloučila, že by neštěstí způsobil teroristický či raketový útok. Zároveň uvedla, že příčinou pádu Boeingu 737-800 nebyl terorismus. Později však toto prohlášení stáhla a nahradila konstatováním, že příčiny neštěstí se vyšetřují.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pak vyzval ke zdrženlivosti při zveřejňování neprověřených verzí středeční katastrofy.

Zelenskyj zároveň nařídil generální prokuratuře, aby neštěstí začala vyšetřovat jako kriminální případ. Víc prozradí až vyšetřování nebo záznamy z černých skříněk. Íránská stanice IRIB už uvedla, že vyšetřovatelé objevili černou skříňku. Íránské úřady ji ale podle agentury Reuters nechtějí předat výrobci letounu, americké společnosti Boeing.

Ukrajinský prezident na svém facebooku potvrdil, že podle prvních informací všichni na palubě zahynuli. Vyjádřil také soustrast rodinám a uvedl, že ukrajinská diplomacie zjišťuje další podrobnosti incidentu. Zároveň přerušil cestu po Ománu a vrací se na Ukrajinu. Ukrajinská diplomacie pak na místo neštěstí vyslala konzula. 

‚Zkušení piloti‘

Ruská média informovala, že stroj největších ukrajinských aerolinek Ukraine International Airlines byl na cestě z Teheránu do Kyjeva. Zřítil se krátce po startu, jak ukazuje také server FlightRadar24, do pole na okraji obydlené oblasti. Data přestal vysílat asi po dvou minutách.

Íránský úřad pro civilní letectví uvedl, že pilot před pádem nevyhlásil nouzový stav. Na amatérských záběrech, které na twitteru zveřejnila například íránská agentura Isna, je vidět letoun v plamenech ještě před dopadem na zem. Autenticita videa ale zatím nebyla ověřena.

Na místo havárie dorazilo přes 22 sanitek, čtyři záchranářské autobusy a vrtulník. Podle šéfa záchranářů Pirhosseina Koulivanda ale nebylo možné zasáhnout, protože plameny byly příliš veliké. Kyjev je také podle Zelenského připravený vyslat do Íránu svá letadla, která by do vlasti přepravila ostatky zemřelých.

Podle ukrajinských aerolinek byl jejich boeing před startem v pořádku. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že by něco bylo špatně. A letadlo naposledy prošlo plánovaným technickým servisem před dvěma dny, tedy 6. ledna.

Stroj podle aerolinek patřil k nejlepším letadlům v jejich flotile a piloti byli velmi zkušení. Podle serveru FlightRadar24 šlo o boeing, který byl ve službě zhruba tři a půl roku. Podle Zelenského také projdou všechna civilní letadla povinně prohlídkou, zda jsou způsobilá k létání.

Íránská agentura Tasnim pak zveřejnila záběry, které mají ukazovat místo neštěstí krátce po havárii letadla. Agentura Isna pak zveřejnila fotografie.

Komplikace pro vyšetřování?

Mluvčí společnosti Boeing Michael Friedman agentuře AP řekl, že firma o zprávách z Íránu ví a zjišťuje další informace. Boeing, podobně jako jiní výrobci letadel, v podobných případech asistuje při vyšetřování.

Při zřícení letadla v Kazachstánu zemřelo 12 lidí, zraněných jsou desítky. Země vyhlásila státní smutek

Číst článek

V tomto případě by však pomoci mohla bránit americká sankční politika vůči Íránu poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 jednostranně odstoupila od jaderné dohody s Íránem.

Americký Federální úřad pro letectví v úterý zakázal americkým leteckým společnostem operovat ve vzdušném prostoru nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a Perským zálivem.

Úřad tak učinil poté, co Írán v noci na středu raketami zaútočil na irácké základny s americkými a dalšími koaličními vojáky.

Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti, uvedla agentura AP. K tomuto kroku přistoupila například australská letecká společnost Qantas, malajsijská letecká společnost Malaysian Airlines nebo firma Singapore Airlines

Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek UIA (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Ladislav Novák, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme