Kanada chce být u vyšetřování pádu ukrajinského letadla. Írán odmítá vydat černou skříňku

„Bereme to velmi vážně,“ prohlásil kanadský premiér Justin Trudeau ke středečnímu zřícení ukrajinského letounu v Íránu. Třetina ze 176 lidí na palubě byli Kanaďané, země se proto chce zapojit do vyšetřování. Teherán mezitím dal najevo, že nevydá černé skříňky výrobci, americké společnosti Boeing, jak bývá zvykem. Přesné příčiny tragédie zatím nejsou známy, podle íránských vyšetřovatelů se ale piloti před pádem pokoušeli vrátit na letiště.

Teherán/Ottawa (Aktualizováno: 9:25 9. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky zříceného boeingu ukrajinských aerolinek | Foto: Nazanin Tabatabaee/WANA | Zdroj: Reuters

Vyšetřování pádu letadla komplikují napjaté vztahy mezi Íránem a USA poté, co Američané v noci na pátek zlikvidovali velitele elitních íránských jednotek Kásema Solejmáního.

Írán má podle mezinárodních dohod právo vyšetřování vést. Zároveň je ale podle britské BBC běžné, že se na něm podílí i výrobce letadel, v tomto případě tedy americká společnost Boeing.

Při zřícení letadla u Teheránu zemřelo všech 176 lidí. Zelenskyj chce pád vyšetřovat jako kriminální případ

Číst článek

Ředitel íránského úřadu pro civilní letectví Ali Abedzadeh řekl agentuře Mehr, že nevydá černé skříňky společnosti Boeing ani americkým úřadům. Připustil ale účast Ukrajinců a těm už nabídl spolupráci americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že do Íránu odletí letadlo s experty. Mají být mezi nimi záchranáři, zástupci ministerstev obrany, vnitra, tajné služby SBU, národní bezpečnostní rady, leteckých úřadů, vyšetřovatelé leteckých nehod a představitelé aerolinek Ukraine International Airlines (UIA), kterým zřícený stroj patřil.

O podíl na vyšetřování se přihlásila také Kanada, která měla na palubě letadla hned po Íránu nejvyšší počet občanů. „Věřím, že budeme součástí vyšetřování. Bereme to velmi vážně. Kanada je jedním z mála států, který má v této oblasti vysokou odbornost. Můžeme proto hodně přispět,“ řekl premiér Justin Trudeau.

Příčiny havárie

Íránský úřad pro letectví považuje za nejpravděpodobnější příčinu technické problémy. Podle agentury DPA však není jasné, jak tak brzy dospěl k takovému závěru. Této verzi ale dávají za pravdu i anonymní zdroje agentury Reuters z amerických, evropských a kanadských bezpečnostních kruhů. Existují prý důkazy o tom, že jeden z motorů letadla se přehřál.

Podle BBC je ale v případě technického problému neobvyklé, že ukrajinské letadlo prudce stoupalo a pak náhle zmizelo z radarů, aniž by předtím zase klesalo.

Íránští vyšetřovatelé pak podle BBC oznámili, že stroj se před havárií snažil vrátit na letiště. „Letadlo, které původně směřovalo na západ, aby opustilo letištní zónu, se stočilo doprava a v momentě havárie směřovalo zpět na letiště,“ uvedl Abedzadeh.

Trudeau na otázku, zda může kategoricky vyloučit verzi o sestřelení, odpověděl, že nemůže a že na spekulace je příliš brzy. Před neověřenými teoriemi varoval i ukrajinský prezident Zelenskyj, který ale nařídil generální prokuratuře, aby neštěstí začala vyšetřovat jako kriminální případ.

Ukrajinská ambasáda v Teheránu nejprve vyloučila, že by neštěstí způsobil raketový útok. Zároveň uvedla, že příčinou pádu Boeingu 737-800 nebyl ani terorismus. Později však toto prohlášení stáhla a nahradila konstatováním, že příčiny neštěstí se vyšetřují.

Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk oznámil, že až do objasnění katastrofy mají ukrajinské společnosti zakázáno létat nad Íránem. Americký Federální úřad pro letectví ještě před havárií zakázal americkým leteckým společnostem přelety nad Irákem, Íránem, Ománským zálivem a vodami mezi Íránem a Saúdskou Arábií.

Změnit trasy svých letů nad oblastí Blízkého východu kvůli eskalaci napětí mezi USA a Íránem se rozhodly také některé komerční letecké společnosti z jiných zemí.

‚Zkušení piloti‘

Letadlo největších ukrajinských aerolinek Ukraine International Airlines se zřítilo ve středu časně ráno poblíž mezinárodního teheránského letiště imáma Chomejního. Nikdo ze 167 cestujících a devíti členů posádky nepřežil. Zahynulo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové.

Podle seznamu cestujících nejméně 25 pasažérů bylo mladších 18 let. Třináct cestujících podle íránské tiskové agentury Isna studovalo na prestižní teheránské univerzitě.

Poloprázdné nebe nad Íránem a Irákem. USA zakázaly lety, Lufthansa spoje do Teheránu a Irbílu zrušila

Číst článek

Ruská média informovala, že stroj byl na cestě z Teheránu do Kyjeva. Zřítil se krátce po startu, jak ukazuje také server FlightRadar24, do pole na okraji obydlené oblasti. Data přestal vysílat asi po dvou minutách.

Íránský úřad pro civilní letectví uvedl, že pilot před pádem nevyhlásil nouzový stav.

Na amatérských záběrech, které na twitteru zveřejnila například íránská agentura Isna, je vidět letoun v plamenech ještě před dopadem na zem. Autenticita videa ale zatím nebyla ověřena.

Podle ukrajinských aerolinek byl jejich boeing před startem v pořádku. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že by něco bylo špatně. A letadlo naposledy prošlo plánovaným technickým servisem před dvěma dny, tedy 6. ledna.

Stroj podle aerolinek patřil k nejlepším letadlům v jejich flotile a piloti byli velmi zkušení. Podle serveru FlightRadar24 šlo o boeing, který byl ve službě zhruba tři a půl roku. Podle Zelenského také projdou všechna civilní letadla povinně prohlídkou, zda jsou způsobilá k létání.

Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek UIA (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

kla, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme