Írán přizve k vyšetření pádu ukrajinského letadla experty americké firmy Boeing

Írán chce k vyšetřování středeční havárie ukrajinského dopravního letadla se 176 oběťmi přizvat i experty Boeingu ze Spojených států, Kanady a Francie. V íránské televizi to ve čtvrtek večer uvedl podle agentury DPA šéf íránské organizace pro civilní letectví Alí Ábedzádeh. Ten přitom nedávno odmítl Boeingu a americkým úřadům vydat černé skříňky letadla. Kanadský premiér Justin Trudeau ve čtvrtek řekl, že letadlo zasáhla íránská raketa.

Tento článek je více než rok starý.

Teherán/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Teheránu se zřítil boeing největších ukrajinských aerolinek UIA. Všichni na palubě zahynuli

U Teheránu se zřítil boeing největších ukrajinských aerolinek UIA. Všichni na palubě zahynuli | Foto: Nazanin Tabatabaee/WANA | Zdroj: Reuters

K vyšetřování má být přizván také zástupce amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě, řekl agentuře Reuters íránský zástupce v Mezinárodní organizaci pro civilní letectví při OSN.

Írán má podle mezinárodních dohod právo vyšetřování vést. Zároveň je ale podle britské BBC běžné, že se na něm podílí i výrobce letadel, v tomto případě tedy americká společnost Boeing.

Vyšetřování pádu letadla komplikují napjaté vztahy mezi Íránem a USA poté, co Američané minulý týden zlikvidovali velitele elitních íránských jednotek Kásema Solejmáního.

Zasáhla ho íránská raketa?

Ve Spojených státech se ve čtvrtek objevily zprávy, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana. Americký časopis Newsweek napsal, že letadlo zasáhla raketa protivzdušné obrany. Odvolal se přitom na zástupce americké i irácké tajné služby a Pentagonu, který však tuto verzi odmítl komentovat.

Letadlo u Teheránu sestřelil Írán, prohlásil kanadský premiér. ‚Nepolevíme, dokud se nedočkáme spravedlnosti‘

Číst článek

Podle zdrojů Newsweeku se nicméně Pentagon domnívá, že sestřelení letadla nebylo záměrné a šlo o nešťastnou náhodu. Íránský protiraketový systém byl pravděpodobně aktivní poté, co země kvůli zabití generála Solejmáního odvetně udeřila na americké pozice v Iráku. Stroj měla zasáhnout raketa Tor-M1 ruské výroby.

Stanice CBS citovala zdroj tajné služby, podle nějž satelity zachytily dva „infračervené záblesky“ vypuštění raket krátce předtím, než se letadlo zřítilo na zem.

Letadlo také podle kanadského premiéra Justina Trudeaua mohla zasáhnout íránská raketa. „Máme informace z mnoha zdrojů zejména od našich spojenců a našich vlastních tajných služeb, které naznačují, že letadlo bylo sestřeleno íránskou raketou země-vzduch. Možná to nebylo úmyslné,“ řekl Trudeau a vyzval k vyšetření incidentu.

‚Nelogické povídačky‘

Alí Ábedzádeh, který řídí íránskou organizaci pro civilní letectví, ale zprávy o možném sestřelení označil za „nelogické povídačky“. „Z vědeckého hlediska je nemožné, aby ukrajinské letadlo zasáhla raketa,“ citovala ho íránská agentura ISNA.

Kanada chce být u vyšetřování pádu ukrajinského letadla. Írán odmítá vydat černou skříňku

Číst článek

„Když letadlo zasáhne raketa nebo střela, bude padat volným pádem. Jak by bylo možné, aby se pilot po zásahu letadla raketou nebo střelou snažil vrátit zpět na letiště?“ řekl Ábedzádeh na dotaz CNN. Prohlásil, že letadlo po startu letělo pět minut a že se pilot po tu dobu snažil vrátit na letiště, ale nepodařilo se mu to.

Íránský úřad pro letectví považuje za nejpravděpodobnější příčinu technické problémy. Podle agentury DPA však není jasné, jak tak brzy dospěl k takovému závěru. Této verzi ale dávají za pravdu i anonymní zdroje agentury Reuters z amerických, evropských a kanadských bezpečnostních kruhů. Existují prý důkazy o tom, že jeden z motorů letadla se přehřál.

Podle BBC je ale v případě technického problému neobvyklé, že ukrajinské letadlo prudce stoupalo a pak náhle zmizelo z radarů, aniž by předtím zase klesalo.

Íránští vyšetřovatelé pak podle BBC oznámili, že stroj se před havárií snažil vrátit na letiště. „Letadlo, které původně směřovalo na západ, aby opustilo letištní zónu, se stočilo doprava a v momentě havárie směřovalo zpět na letiště,“ uvedl Ábedzádeh.

Pád letadla

Letadlo největších ukrajinských aerolinek Ukraine International Airlines se zřítilo ve středu časně ráno poblíž mezinárodního teheránského letiště imáma Chomejního. Stroj byl na cestě z Teheránu do Kyjeva.

Při zřícení letadla u Teheránu zemřelo všech 176 lidí. Zelenskyj chce pád vyšetřovat jako kriminální případ

Číst článek

Zřítil se krátce po startu, jak ukazuje také server FlightRadar24, do pole na okraji obydlené oblasti. Data přestal vysílat asi po dvou minutách. Íránský úřad pro civilní letectví uvedl, že pilot před pádem nevyhlásil nouzový stav.

Nikdo ze 167 cestujících a devíti členů posádky nepřežil. Zahynulo 82 Íránců, 63 Kanaďanů, 11 Ukrajinců, deset Švédů, čtyři Afghánci, tři Němci a tři Britové. Podle seznamu cestujících nejméně 25 pasažérů bylo mladších 18 let. Třináct cestujících podle íránské tiskové agentury Isna studovalo na prestižní teheránské univerzitě.

Podle ukrajinských aerolinek byl jejich boeing před startem v pořádku. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že by něco bylo špatně. A letadlo naposledy prošlo plánovaným technickým servisem před dvěma dny, tedy 6. ledna.

Stroj podle aerolinek patřil k nejlepším letadlům v jejich flotile a piloti byli velmi zkušení. Podle serveru FlightRadar24 šlo o boeing, který byl ve službě zhruba tři a půl roku. Podle Zelenského také projdou všechna civilní letadla povinně prohlídkou, zda jsou způsobilá k létání.

Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek UIA (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme