Letadlo makedonského premiéra letělo před katastrofou příliš nízko

Letadlo makedonského prezidenta Borise Trajkovského, který zahynul v horách na jihu Bosny, letělo přinejmenším 600 metrů pod minimální přípustnou výškou. Ve svém dnešním vydání to tvrdil bosenský deník Oslobodjenje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Trajkovski | Foto: EPA

Deník rovněž uvádí, že pilot vládního letounu byl před čtvrteční havárií 25 minut v kontaktu s navigátory na kontrolní věži letiště v hercegovské metropoli Mostaru. Sporných je prý posledních sedm minut před pádem.

Rádiový kontakt byl podle deníku přerušen, když navigátoři pilota upozornili, že letí příliš nízko. "Dobře," zazněla poslední odpověď z kabiny letadla. Ve Skopji se dnes konalo ceremoniální zasedání makedonského parlamentu, které bylo věnováno památce prezidenta Trajkovského.

Předseda parlamentu Ljupčo Jordanovski připsal Trajkovskému zásluhu za vyřešení etnických konfliktů mezi slovanskými Makedonci a Albánci.

makedonské vládní letadlo Z3-BAB | Foto: ČTK/AP

47letý Boris Trajkovskij patřil k nejuznávanějším politikům na Balkáně. Byl považován za pragmatického, proevropského politika. Nebál se upozorňovat na problémy spojené s exodem kosovských Albánců v době bombardování Jugoslávie na jaře 1999. Zabránil také občanské válce, když albánské guerilly v roce 2001 Makedonii bojovaly s vládními jednotkami. V čele Makedonie stál od 15. prosince 1999.

Makedonii zatím povede premiér Branko Crvenkovskij, který po zprávě o havárii přerušil jednání v irském Dublinu a míří do Skopje.

Někteří pozorovatelé ale varují před možnou destabilizací situace v Makedonii. Někdejší zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier pro Český rozhlas také uvedl, že Makedonie bude za Trajkovského těžko hledat kvalitního nástupce. "Je to osobnost jedna z mála, které jsou schopny problémy v Makedonii alespoň uklidnit, i když řešit je je obrovsky obtížné a ještě dlouho bude. Jemu se skutečně dařilo dát lidi dohromady alespoň v tom smyslu, že přestali mezi sebou válčit, a to nevím, který ze současných makedonských politiků bude schopen udělat."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme