Letadlo na Island na Snowdena čeká dál. Azyl ani záruky zatím severská země neposkytla

Další cesta bývalého technika amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který předal médiím informace o sledovacím programu americké vlády, by mohla směřovat na Island. Soukromé letadlo přichystané ke startu na Island na něj podle agentur stále čeká. Snowden se skrývá v Hongkongu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plakát podporující Edwarda Snowdena, vyvěšený v Hongkongu

Plakát podporující Edwarda Snowdena, vyvěšený v Hongkongu | Zdroj: Reuters

Po logistické stránce nyní odjezdu Snowdena nic nebrání, Američan však potřebuje od islandské vlády azyl a také záruky, že ho severská země nevydá americkým úřadům.

Letadlo podle svého tvrzení vypravil islandský podnikatel spojený se serverem Wikileaks Olaf Sigurvinsson. Je ředitelem firmy, která pomáhá serveru Wikileaks zpracovávat dárcovské platby od podporovatelů.

Jak se zdá, Wikileaks v tuto chvíli hraje jakousi zprostředkovatelskou úlohu. Zasazuje se o to, aby Snowden získal na Islandu azyl.

Zakladatel serveru Julian Assange včera ohlásil ze svého azylu na ekvádorské ambasádě v Británii, že je v kontaktu se Snowdenovými právníky, a na druhé straně islandské úřady potvrdily, že vedou neformální jednání s prostředníkem, který bývalého technika tajných amerických služeb zastupuje.

Vláda USA sledování hájí

Premiér Islandu Sigmund Gunnlaugsson však zároveň prohlásil, že devětadvacetiletý Snowden by musel fyzicky na Islandu být, aby vůbec o azyl mohl požádat.

Není však pravděpodobné, že by se Snowden vydával na ostrov bez záruky, že nebude vydán do rukou amerických úřadů.

Snowden předal médiím informace o tom, že Americká národní agentura pro bezpečnost NSA a FBI sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob. To vyvolalo rozruch. Vlivní američtí politici Snowdena nařkli z vlastizrady, naopak část veřejnosti na informace o sledování reagovala s pohoršením.

Vláda USA se hájí, že programy byly určeny hlavně na ochranu bezpečí. Ve středu šéf Americké národní agentury pro bezpečnost NSA Keith Alexander prohlásil, že s pomocí těchto programů se podařilo od roku 2001 odvrátit 50 různých útoků.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme