VIDEO: Dva měsíce starému Boeingu vypadl při letu zaslepený nouzový východ. Nikdo se nezranil

Dramatické chvíle zažili v pátek pasažéři letu z amerického Portlandu poté, co letadlu krátce po startu odpadla část trupu včetně okna. Stroj Boeing 737 MAX 9 se po asi 20 minutách bezpečně vrátil na letiště, nikomu ze 174 cestujících a šesti členů posádky se nic nestalo, napsala agentura AP. Letecká společnost Alaska Airlines v reakci na incident oznámila, že dočasně stahuje z provozu všech svých 65 letadel stejného typu.

Los Angeles (Aktualizováno: 20:00 6. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo při letu ztratilo část trupu včetně okno

Letadlo při letu ztratilo část trupu včetně okno | Foto: Kyle Rinker | Zdroj: X via Reuters

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) v sobotu poté nařídil přerušit provoz a zkontrolovat některé letouny stejného typu. Opatření se týká asi 171 strojů, uvedla FAA.

Letadlo na lince z Portlandu mělo namířeno do Ontaria v Kalifornii. O část trupu včetně okna, kde u jiných letadel tohoto typu bývá nouzový východ, letoun přišel během stoupání po startu. Na záběrech zveřejněných médii je vidět, jak dovnitř kabiny proudí vzduch dírou v trupu. Kvůli poklesu tlaku v kabině si museli cestující nasadit masky s kyslíkem.

Stroj se dostal do výšky skoro 4900 metrů, poté kvůli nehodě provedl obrat a vrátil se do Portlandu. Podle serveru FlightAware strávil ve vzduchu 19 minut.

Server BBC napsal, že poškozená část trupu se nacházela v zadní části letadla za motorem a křídly v místě, které lze využít pro přídatný nouzový východ.

Letadlo převzal dopravce 31. října loňského roku a v listopadu ho zařadil do provozu, napsal server Zdopravy.cz. Část, která z letadla odpadla, byla takzvaná záslepka dveří, která je umístěna hned za křídlem. Úprava letounů s vyšší hustotou sedaček má v těchto místech nouzový východ, aby splnili normy na evakuaci. Průběh letu zaznamenal Flightradar24.

Provoz pražského letiště se obnovil, doprava ale může být zpožděná. Během dne odklonili 21 letů

Číst článek

„Po události, která se přihodila dnes (v pátek) večer na letu 1282, jsme se rozhodli pro preventivní opatření a necháme dočasně na zemi celou flotilu 65 Boeingů 737-9. Myslím na ty, kdo v letadle byli, a je mi velmi líto, co museli zažít,“ uvedl šéf společnosti Alaska Airlines Ben Minicucci. Podle něj čekají letadla podrobné prohlídky a aerolinky budou společně s úřady a výrobcem řešit, proč k incidentu došlo.

Americká FAA dočasně zakázala lety některých letadel Boeing 737 MAX 9, které provozují americké letecké společnosti nebo které se pohybují na území USA. Inspekci se podle odhadů úřadu podrobí 171 strojů po celém světě, přičemž kontrola jednoho letounu bude trvat mezi čtyřmi a osmi hodinami.

„"Naše rozhodování bude i nadále podřízeno bezpečnosti. Spolupracujeme s (americkým Národním úřadem pro bezpečnost v dopravě) NTSB na vyšetřování letu Alaska Airlines číslo 1282,“ uvedl šéf FAA Mike Whitaker.

Letouny Boeing 737 MAX se dostaly na černou listinu v roce 2019 po dvou tragických nehodách těchto strojů v Indonésii a v Etiopii. Výrobce pak musel dočasně přerušit provoz všech strojů daného typu, do vzduchu se směly vrátit teprve po roce a půl.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme