Letadlo nouzově přistálo na řece Hudsonu v New Yorku

Americká média píší o zázraku na řece Hudsonu. Dopravní letadlo společnosti US Airways odstartovalo z newyorského letiště La Guardia na lince do Severní Karolíny. Několik minut po startu hlásil pilot Chesley Sullenberger dvojitou srážku s hejny velkých ptáků a vzápětí nouzově přistál na hladině řeky Hudsonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchrana pasažérů z křídel letadla | Zdroj: ČTK

Sto padesát cestujících může za život děkovat především pilotovi a posádce. Kapitán se podle dostupných informací rozhodl nejlépe, jak mohl. Letadlo ztrácelo po kolizi rychle výšku a hrozilo, že spadne do husté městské zástavby. Pak by mohla nehoda dopadnout podstatně hůř.

Stroj Airbus A320 přistál na hladině řeky Hudsonu relativně hladce a posádka ho dokázala velmi rychle evakuovat. Cestující vypovídají o tom, že nejprve slyšeli velkou ránu, která zněla skoro jako výbuch. Zmiňují se také o ohni, kouři, zápachu benzínu a o tom, že oba motory přestaly viditelně fungovat.

Národní asociace dispečerů letecké dopravy mluví o tom, že pilot Chesley Sullenberger neměl na vybranou. Po kolizí s hejnem divokých husí přestaly fungovat oba motory a letadlo začalo prudce klesat. Pokus o nouzové přistání na některém z blízkých letišť byl nereálný. Hrozilo zřícení letadla, které mohlo zabít cestující i mnoho lidí i v hustě obydlené oblasti.

Pilot Sullnberger zachoval klid a udělal podle všeho to nejlepší co mohl, přičemž přistání na vodě i evakuaci zvládl on i posádka naprosto bezchybně. Starosta New Yorku Michael Bloomberg a guvernér státu New York David Paterson o něm proto mluví jako o hrdinovi a zachránci mnoha lidských životů.

"Posádka letadla odvedla fenomenální práci, zůstala velmi klidná a pomohla každému z letadla." Chválil pětičlenný tým letecké společnosti US Airways jeden z pasažérů v rozhovoru pro televizi CNN. Pomohla i okamžitá pomoc záchranářů. Venku bylo 7 stupňů pod nulou, voda měla asi 5 stupňů - v takových podmínkách by ve vodě nikdo dlouho nepřežil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nehodě airbusu jsme v Ranním interview hovořili s leteckým publicistou Martinem Salajkou

O neobvyklém přistání jsme mluvili v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

Kdy máte při cestování letadlem největší strach? Hlasujte v naší anketě!

Marika Táborská, Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme