Slyšel jsem křik, viděl plameny, popsal muž, který ‚zázračně‘ přežil pád letadla u Karáčí

V pákistánském Karáčí v pátek spadlo civilní letadlo. Airbus A-320 se zřítil do obydlené oblasti poblíž letiště a podle pákistánského úřadu pro civilní letectví měl technické problémy. Na palubě bylo okolo stovky lidí. Tragédii podle dosavadních informací přežili dva z nich, píše agentura Reuters.

Karáčí, Pákistán (Aktualizováno: 22:31 22. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do vyprošťování těl z trosek se zapojili i dobrovoníci.

Záchranáři a hasiči se snaží projet do blízkosti místa pádu letadla společnosti PIA v pákistánském Karáčí. | Foto: Fareed Khan | Zdroj: ČTK / AP

Původně se údaje o počtu lidí na palubě různily - karáčský starosta Vasim Achtar například uvedl, že na palubě bylo 107 lidí. Později ale agentura Reuters s odkazem na úřady napsala o 99, zatímco agentura AP o 98 lidech. 

Karáčský starosta původně sdělil, že neštěstí nikdo nepřežil, podle místních televizních stanic ale přežili tři lidé, kteří seděli v první řadě. Na záběrech je také vidět muž na nosítkách, který byl později identifikován jako Zafar Masúd, píše AP.

Regionální úřady potvrdily, že Zafar Masúd, ředitel paňdžábské banky, nehodu zázračně přežil. Ten údajně hovořil s předsedou vlády provincie Sindh, který se zajímal o jeho stav, píše Reuters. Podle televize Geo ale při nehodě přišel o život novinář Ansar Nakvi, který v minulosti pracoval pro stanici The News.

Airbus pákistánské společnosti PIA startoval v jednu hodinu odpoledne místního času (v 10:00 SELČ) z Láhauru na severu země a v Karáčí měl přistát za necelé dvě hodiny. Letadlo se ale po neúspěšných pokusech přistát zřítilo do hustě zalidněné čtvrti Model Colony blízko karáčského letiště. Video šířící se na sociálních sítích zobrazuje stroj letící nízko nad čtvrtí a plameny šlehající z jednoho motoru.

Podle sdělení místních nemocnic se potvrdilo úmrtí nejméně 56 lidí, činitelé ale uváděli různá čísla. Karáčský starosta Vasim Achtar řekl, že zničeno bylo nejméně šest domů. Náčelník generálního štábu armády Džaved Badžva kondoloval pozůstalým. Premiér Imrán Chán na twitteru uvedl, že je nehodou šokován a zarmoucen, kondoloval rodinám zemřelých a oznámil, že bylo okamžitě zahájeno vyšetřování příčin tragédie.

Slyšel křik

Dva cestující pád letadla přežili. Jedním z nich je podle regionálních úřadů ředitel paňdžábské banky Zafar Masúd. Muž utrpěl několik zlomenin, ale je podle mluvčího vlády provincie Sindh „při vědomí a dobře reaguje“.

Druhým je inženýr Muhammad Zubair. Ten v rozhovoru s Geo News uvedl, že se pilot pokusil přistát, letoun se dotkl země, ale byl přinucen opět vzlétnout. Po zhruba deseti minutách pilot oznámil, že se pokusí přistát podruhé a následně stroj havaroval, uvedl Zubair z nemocničního lůžka v civilní nemocnici v Karáčí. „Viděl jsem jen dým a plameny,“ řekl. „Slyšel jsem ze všech stran křik. Dětí, dospělých. Viděl jsem jen plameny. Žádné lidi jsem neviděl, jen jsem slyšel jejich křik,“ uvedl. „Rozepnul jsem si bezpečnostní pás a uviděl světlo. Šel jsem k němu a musel skočit asi tři metry, abych se dostal do bezpečí,“ upřesnil.

Místo nehody letu PK 8303 zahalil hustý dým. Zkroucený trup letadla ležel v troskách několikapodlažních domů, zatímco se chaotickým davem k vraku prodíraly sanitky.

„Letoun nejprve narazil do věže pro mobilní sítě a pak se zřítil nad domy,“ uvedl jeden svědek.

Na palubě bylo podle pákistánského úřadu pro civilní letectví 91 cestujících a osm členů posádky. Několik sekund před přistáním podle letového záznamu zveřejněném na respektovaném webu liveatc.net pilot sdělil řízení letového provozu, že přišel o oba motory. Následně byly pro přistání připraveny obě ranveje. Vzápětí už ale pilot pouze křičel „Mayday! Mayday! Mayday!“ a komunikace z letadla utichla. Agentuře Reuters se nicméně pravost nahrávky nepodařilo ověřit.

„Poslední, co jsme od pilota slyšeli, bylo, že má nějaký technický problém... Je to velmi tragický incident,“ uvedl mluvčí PIA. Podle nejmenovaného odborníka, se letounu nejspíš nevysunul podvozek při prvním pokusu přistát, na definitivní závěry o příčině nehody je podle něj ale příliš brzy.

Letecké nehody mají podle odborníků často více příčin, které mnohdy nelze odhalit v prvních hodinách či dnech po neštěstí.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme