Při nehodě letadla na moskevském letišti zemřelo 41 lidí. Suchoje v Rusku přesto létat nepřestanou

Na moskevském letišti Šeremetěvo začalo v neděli hořet dopravní letadlo. Piloti se po zásahu stroje bleskem podle agentury Interfax rozhodli vrátit, nouzové přistání však nezvládli, vzplály jim motory. Na palubě bylo 73 pasažérů a pět členů posádky. Podle Interfaxu vyšetřovací výbor sdělil, že nehodu nepřežilo 41 osob. Ruská agentura TASS přitom během dne informovala pouze o třinácti mrtvých.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 12:39 6. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stroj Suchoj Superjet 100 nezvládl nouzové přistání.

Stroj Suchoj Superjet 100 nezvládl nouzové přistání. | Foto: Nadezhda Polomoshnova | Zdroj: Reuters

„Zahynulo 41 lidí,“ citovala členku Moskevského meziregionálního vedení vyšetřovacího výboru v dopravě Jelenu Markovskou agentura Interfax. Ta novinářům oznámila, že mezi oběťmi byl i jeden člen posádky a dvě děti. Potvrdila také, že na palubě bylo 78 lidí.

Agentura RIA přitom nejdříve informovala, že se nehoda obešla bez ztrát na lidských životech. Ruská agentura TASS poté během neděle nejdříve hovořila o jednom mrtvém, po několika hodinách přidala dalších dvanáct obětí.

Zákazníci vracejí letadla Suchoj Superjet. Podle ruských médií mají stroje konstrukční vadu

Číst článek

Stroj Suchoj Superjet 100 vyslal krátce po startu v 18.10 moskevského času (16.50 SELČ) signál nouze. Posádka žádala o návrat na letiště a nouzové přistání. Podle informací, které získal Interfax od nejmenovaného zdroje dobře obeznámeného s vyšetřováním, přistával stroj s plnými nádržemi paliva.

To se posádka neodvážila před přistáním vypouštět, protože zřejmě po zásahu blesku zcela ztratila kontakt s dispečery. Provádět bez něj nad Moskvou manévry s vypouštěním paliva bylo nebezpečné.

Podle dostupných informací se první pokus o přistání nezdařil a při druhém přibližovacím manévru stroj tvrdě dosedl na zem a začal hořet. Plameny pohltily celou jeho zadní část, což je vidět i na záběrech ze sociálních sítí. Příčinu potíží letadla a nehody už vyšetřují úřady, k dispozici už mají černé skříňky s letovými údaji a záznamem komunikace.

Moskva už oznámila, že se nechystá stáhnout ze vzduchu letadla Suchoj Superjet 100. Uvedla to ruská agentura RIA s odvoláním na ministerstvo pro výjimečné události.

Evakuace do minuty

Části lidí se však podařilo evakuovat pomocí nafukovacích skluzů. Podle provozovatele stroje společnosti Aeroflot udělala posádka všechno pro to, aby pasažéry zachránila. Uvedla, že pasažéry evakuovala za 55 sekund. To potvrdil jeden z pasažérů, který po úniku z letadla mluvil s reportéry. Řekl, že za svůj život vděčí palubnímu personálu.

„Základní verze příčiny nehody je zásah blesku do letadla, po němž selhala automatika. Podle předběžných zjištění letadlo dvakrát narazilo o vzletovou dráhu. Zásah blesku potvrdil i jeden z členů posádky,“ citoval TASS nejmenovaný zdroj z vyšetřovacího týmu.

Jestli mohli piloti tragédii zabránit, ukáže až vyšetřování. Kvůli zásahu bleskem ale měli ztížené řízení a kvůli tomu také nejspíš nestihli vypustit palivo.

„Pokud jsem to správně pochopil, tak přistávali na druhý pokus. Já se obávám, že v kabině pilotů bylo natolik rušno, když se snažili ovládat obtížně ovladatelný stroj, že na vypouštění paliva už jim nezbyl čas. Nehledě na to, že vypouštění paliva má probíhat v nějaké výšce a není mi jasné, zda to vůbec mohli zvládnout,“ říká letecký publicista Martin Velek.

Letadlo operovalo na pravidelné lince z Moskvy do Murmansku. Tomu odpovídá i použitý stroj. Suchoj Superjet 100 vznikl po roce 2000 speciálně pro regionální linky. Je obdobou evropského Airbusu A-320 nebo Boeingu 737. Zastupující guvernér Murmansku už oznámil, že pozůstalí po obětech neštěstí dostanou odškodnění milion rublů, v přepočtu asi 350 tisíc korun. Ti, kdo se při přistání zranili, obdrží polovinu.

Letiště Šeremetěvo funguje po nehodě v omezeném provozu. Otevřená je jedna ze dvou vzletových a přistávacích drah, oznámila tisková služba letiště. Deset letadel směřujících na letiště přijalo další moskevské letiště Domodědovo, informovala jeho tisková služba.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vytvoření speciální vyšetřovací komise. Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast rodinám obětí. Vedení Murmansku, kam letadlo směřovalo, oznámilo třídenní smutek.

Moskva už oznámila, že se nechystá stáhnout ze vzduchu letadla Suchoj Superjet 100. Uvedla to ruská agentura RIA s odvoláním na ministerstvo pro výjimečné události.

Zásah hasičů u nás

V případě, že by se podobná havárie stala u nás, hasiči by museli být na ranveji velmi rychle. „Výjezd máme do 45 vteřin od vyhlášení prvního předpoplachu. To je jakákoli telefonická zpráva na naše operační středisko o tom, že nějaké letadlo je v nouzi,“ popsal Radiožurnálu ředitel hasičů na letišti Václava Havla Pavel Hošek.

Jednotky mají dva druhy poplachů. Při jednom jsou pouze v pohotovosti a připraveni okamžitě vyjet. Při té vyšší se pak rozmístí podél ranveje a čekají na přílet letadla. Zvládnutí požáru je obtížné hlavně kvůli velkému množství hořlavého paliva i vysokému počtu cestujících na malém prostoru, které je potřeba co nejrychleji dostat ven.

„Je nutný okamžitý zásah s hasivem, to znamená voda, pěna, a poté aplikujeme i prášek. Probíhá zásah na požár, ať už na motor, nebo jinou část letadla, tak ochlazování trupu letadla, abychom umožnili evakuaci letadla a vytvořilo se prostředí pro jejich únik,“ dodává.

Zemanova kondolence

Zeman už v pondělí kondoloval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zeman v telegramu vyjádřil soustrast rodinám pozůstalých i celému ruskému národu, informoval Pražský hrad v tiskové zprávě.

Zeman v telegramu napsal, že zprávy o leteckém neštěstí přijal s těžkým srdcem. Připomněl, že za sebou zanechalo desítky obětí včetně dětí. „Dovolte, abych v této smutné a těžké chvíli jménem české veřejnosti i jménem svým vyjádřil naši hlubokou soustrast rodinám pozůstalých i celému ruskému národu,“ stojí v dokumentu. Slova útěchy napsal na svůj twitterový účet ale například i český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Letiště Šeremetěvo funguje po nehodě v omezeném provozu. Otevřená je jedna ze dvou vzletových a přistávacích drah, oznámila tisková služba letiště. Deset letadel směřujících na letiště přijalo další moskevské letiště Domodědovo, informovala jeho tisková služba.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv nařídil vytvoření speciální vyšetřovací komise. Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil soustrast rodinám obětí. Vedení Murmansku, kam letadlo směřovalo, oznámilo třídenní smutek.

elb, pla, mš, hvl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme