‚Zázrak nad Ramenským.‘ Letadlo se srazilo s hejnem ptáků, pilot nouzově přistál v poli u Moskvy

Na poli u moskevského letiště Žukovskij nouzově přistálo letadlo společnosti Ural Airlines. Stroj měl při přistání vypnuté motory a zatažený podvozek. Podle agentury Interfax se letadlo srazilo s hejnem ptáků a nasálo je do motoru. Lékaři hospitalizovali 23 lidí, z toho pět dětí.

Moskva (Aktualizováno: 10:40 15. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A321 společnosti Ural Airlines mířil z moskevského letiště Žukovskij jihovýchodně od Moskvy do Simferopolu na Krymu.

Asi kilometr od startovací dráhy musel stroj nouzově přistát, protože se podle moskevských médií srazil s hejnem racků. Na palubě bylo v tu chvíli 226 cestujících a osm členů posádky.

Letadlo Ural Airlines muselo nouzově přistát v kukuřičném poli u Moskvy | Zdroj: Reuters

Podle ruské Federální agentury pro leteckou dopravu stroj dosedl asi kilometr od přistávací dráhy v kukuřičném poli. Cestující evakuovali pomocí nafukovacích skluzavek.

Agentura TASS s odvoláním na úřední zprávu sdělila, že po přistání bylo do nemocnice převezeno 23 lidí se středně těžkým zraněním. Ostatní cestující byli dopraveni na mezinárodní letiště Domodědovo, odkud budou na Krym cestovat jiným letadlem.

Jako na Hudsonu

Ruská média pilota letounu Damira Jusupova označují za hrdinu a jeho výkon srovnávají s nouzovým přistáním amerického letadla na řece Hudson před deseti lety. Pilot letounu společnosti U.S. Airways tehdy západně od Manhattanu přistál na řece po srážce letadla s hejnem hus. I tehdy se incident obešel bez obětí na životech.

Státní televize o nouzovém přistání informovala jako o „zázraku nad Ramenským“ s odkazem na jméno města Ramenskoje, poblíž něhož pilot přistál. Racci, s jejichž hejnem se ruský letoun srazil, podle médií vyřadili z provozu oba motory.

Letadlo Ural Airlines muselo nouzově přistát v kukuřičném poli u Moskvy | Zdroj: Reuters

„Pilot mistrovsky přistál bez vysunutého podvozku s vynechávajícími motory přímo na kukuřičném poli,“ napsal v komentáři list Komsomolskaja pravda.

Jeden z cestujících televizi RT vylíčil, že se stroj krátce po startu začal otřásat. „Po pěti sekundách začala světla na pravé straně letadla svítit a bylo cítit zápach ohně. Pak jsme přistáli a každý utíkal pryč,“ řekl cestující.

Podle západních expertů, na které se odvolává agentura Reuters, se ruské civilní letectví po rozpadu Sovětského svazu potýkalo s výpadky v bezpečnostním zajištění letů. V posledních letech se ale zejména na mezinárodních linkách situace výrazně zlepšila.

Letadlo Ural Airlines muselo nouzově přistát v kukuřičném poli u Moskvy | Zdroj: Reuters

mia, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme