Medveděv ocení piloty airbusu, kteří nouzově přistáli v kukuřičném poli. Všech 234 pasažérů přežilo

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ocenění piloty airbusu Ural Airlines, informuje ruská agentura RIA Novosti. Jen díky nim se totiž podle jeho slov podařilo ve čtvrtek zabránit katastrofě a cestující utrpěli jen lehčí zranění.

Video Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stroj mířící z Moskvy do Simferopolu na Krymu musel nouzově přistát jen krátce po startu. Do kukuřičného pole dosedl s vypnutými motory a zataženým podvozkem. Asi kilometr od startovací dráhy musel stroj nouzově přistát, protože se podle moskevských médií srazil s hejnem racků. Na palubě bylo v tu chvíli 226 cestujících a osm členů posádky.

‚Zázrak nad Ramenským.‘ Letadlo se srazilo s hejnem ptáků, pilot nouzově přistál v poli u Moskvy

Číst článek

Celkem 55 cestujících, včetně 17 dětí, vyhledalo lékařskou pomoc. Do nemocnic bylo přijato šest lidí, uvedla ruská agentura TASS.

Piloti osobního letounu Ural Airlines A321 přistáli s „přesností hodinového strojku“, řekl v rozhovoru pro TASS generálporučík Viktor Sevostyanov, vojenský pilot s 30letou kariérou v letectví.

Podle Sevostyanova je zázrak, že se letadlo při nouzovém přistání celé nevznítilo. Jeden z cestujících televizi RT vylíčil, že se stroj krátce po startu začal otřásat. „Po pěti sekundách začala světla na pravé straně letadla svítit a bylo cítit zápach ohně. Pak jsme přistáli a každý utíkal pryč,“ řekl cestující.

„Nikdo nás nevaroval, že budeme nouzově přistávat. V kabině bylo ticho, někteří cestující křičeli, když letadlo dosedlo na zem,“ uvedla pro RT teprve jedenáctiletá Vitya Babinová, která cestovala se svou matkou a sestrou.

Hrdinský čin

„Dnes je opravdu dobrý den. Radujme se, že přežilo všech 234 cestujících na palubě. Dovolte nám vyslovit naše přání k rychlému uzdravení těm, kteří byli zraněni, a děkujme hrdinským pilotům za záchranu životů při nouzovém přistání,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitry Peskov.

„Je jasné, že bude zahájeno vyšetřování a bude identifikována příčina nehody,“ uvedl Peskov. K rychlému vyšetřování má přispět fakt, že trup letadla zůstal neporušen včetně černé skříňky, dodal Peskov.

Ruská média pilota letounu Damira Jusupova označují za hrdinu a jeho výkon srovnávají s nouzovým přistáním amerického letadla na řece Hudson před deseti lety. Pilot letounu společnosti U.S. Airways tehdy západně od Manhattanu přistál na řece po srážce letadla s hejnem hus. I tehdy se incident obešel bez obětí na životech.

Státní televize o nouzovém přistání informovala jako o „zázraku nad Ramenským“ s odkazem na jméno města Ramenskoje, poblíž něhož pilot přistál. Racci, s jejichž hejnem se ruský letoun srazil, podle médií vyřadili z provozu oba motory.

mia, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme