Letecká katastrofa v Moskvě: 14 mrtvých

Vyšetřovatele se pustili do analýzy údajů z černých skříněk dopravního letadla IL 86, které se v neděli zřítilo nedaleko moskevské dálnice. l4 lidí při havárii zahynulo, dvě letušky nehodu přežily. Nehoda se stala nedaleko moskevského letiště Šeremetjevo. Po dopadu do lesního porostu jen kilometr od rozjezdové dráhy se letadlo rozpadlo a explodovalo. Vážné problémy letadla ve vzduchu viděly desítky očitých svědků. Stroj měl velké problémy s jedním ze čtyř motorů, který začal ve vzduchu hořet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letecké neštěstí v Moskvě | Foto: ČTK/AP

Pokles výkonu při stoupání pravděpodobně vedl k naklonění, ztrátě kontroly a pádu.

Ruští vyšetřovatelé pokračují na okraji Moskvy v prohledávání trosek letadla IL 86. Snaží se objevit důkazy, které by pomohly objasnit příčinu pádu obrovského čtyřmotorového letadla. Ten si včera vyžádal 14 lidských životů. Ruští letečtí experti dnes v Moskvě začali analyzovat tři černé skříňky letadla Il 86. Dva zapisovače leteckých údajů a záznamové zařízení rozhovorů v kabině pilotů jsou v dobrém stavu. Doteď se objevilo několik verzí pádu letadla, ale všechny se odvíjejí od poruchy motora. Ta pravděpodobně nastala ještě dřív, než se 200 tun vážící kolos v rychlosti 350 km/h odlepil od startovací dráhy. Svědkové uvádějí, že letadlo vydávalo nepřirozeně intenzivní zvuk. Jiní svědkové později vypovídali o plamenmech z jednoho z motorů. Experti nevylučují poruchu jednoho a později i ostatních motorů. Objevily se i spekulace o spoluzodpovědnosti pilotů, kteří mohli na poruchu motoru a pokles výkonu nesprávně reagovat.

Ukrajinský prezident Kučma odvolal kvůli neštěstí při letecké přehlídce ve Lvově náčelníka generálního štábu ukrajinské armády Petra Šuljaka, ve vazbě také skončili čtyři činitelé ukrajinských vzdušných sil. Tragická havárie při letecké show si vyžádala 83 lidských životů.

Markéta Kaclová, Bohdan Kopčák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme