OBRAZEM: Polsko si připomnělo 10 let od tragédie u Smolensku. Vyzvalo Rusko, aby předalo vrak letadla

V Polsku v pátek uctili památku 96 obětí leteckého neštěstí u ruského Smolensku. Před deseti lety v troskách vládního Tu-154 zahynul prezident Lech Kaczyński, velení polské armády, duchovní i politici. Polské ministerstvo zahraničí v pátek vyzvalo Rusko, aby neprodleně předalo vrak letadla, který už deset let zadržuje.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před deseti lety se v Rusku zřítilo polské letadlo s tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńskim.

Vyšetřovatel Smolenska: Atentát? Poláci jen nechtějí přijmout, že šlo o sérii triviálních chyb

Číst článek

Kvůli epidemii si Poláci mrtvé připomněli komorní pietní akcí u pomníku obětí smolenského neštěstí na Pilsudského náměstí ve Varšavě.

„10 let od katastrofy u Smolensku. V ten okamžik se čas zastavil. Ten křik mi stále zvoní v uších. Tehdy jsme zažili národní tragédii. Dnes musíme být také jednotní. Pocta obětem Katyně a smolenské tragédie,“ napsal na svém twitterovém účtu polský premiér Mateusz Morawiecki.

10 lat od katastrofy smoleńskiej. To moment, w którym czas się zatrzymał. Tamten krzyk dzwoni wciąż głośno w uszach. Przeżywaliśmy narodową tragedię jako wspólnota. Dziś, w innych okolicznościach, też potrzebujemy jedności. Cześć pamięci ofiar Katynia i tragedii smoleńskiej.

07:51 – 10. 04. 2020

575 3719

Ráno před deseti lety odletěl polský armádní speciál do Smolensku. V nedaleké Katyni měli polští politici uctít památku 22 000 polských zajatců zavražděných sovětskou tajnou službou NKVD v roce 1940.

Kvůli mlze a špatné komunikaci s ruským dispečery se letadlo zřítilo asi 50 metrů od přistávací plochy. Zvláštní vyšetřovací komise se ale domnívá, že na palubě explodovaly dvě bomby.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme