Letecké společnosti nemají americkým úřadům poskytovat data o cestujících

Evropské letecké společnosti nemají americkým úřadům poskytovat údaje o cestujících - v Lucemburku o tom včera rozhodl Evropský soudní dvůr. Zrušil tak stanovisko jak Evropské komise, tak členských států, které před dvěma lety aerolinkám nařídily, že musejí kvůli ochraně proti terorismu poskytovat americkým bezpečnostním službám například adresy cestujících, čísla kreditních karet nebo jejich telefony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 747 společnosti Lufthansa | Foto: Lufthansa

Evropský soudní dvůr došel k závěru, že pro podobnou dohodu není žádné právní opodstatnění. Nicméně ji svým rozhodnutím nechává v platnosti do konce září a neříká, co mají členské země Unie dělat po tomto datu. Evropská komise podle mluvčího Johannese Leitenbergera verdikt plně respektuje.

Snaží se ale také analyzovat, co přesně pro ni z rozsudku vyplývá. Americké úřady varovaly, že pokud nebudou zmíněné údaje dostávat od leteckých společností, budou cestující při cestách za Atlantik muset počítat s podstatně delšími kontrolami při vstupu na území Spojených států. Evropský parlament, který se na soud obrátil, ale tvrdí, že Spojené státy nejsou s to zaručit patřičnou ochranu dat o cestujících.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme