Leteckou dopravu stále komplikuje zmařený teroristický útok

Zmařený teroristický útok stále komplikuje provoz na hlavních světových letištích. Zejména cestující z Británie a Spojených států podstupují zvýšená bezpečnostní opatření. S nimi jsou spjaty dlouhé fronty a zpoždění řady letů. Ke zpřísnění kontrol při odbavení cestujících přistoupila i jiná letiště, například v Japonsku. Britští policisté ve spolupráci s pákistánskými kolegy zadrželi v souvislosti s přípravou teroristických útoků celkem 24 osob. Anglická banka zmrazila většině z nich konta. Atentátníci chtěli údajně pronést na palubu letadel tekuté chemikálie, vytvořit výbušninu a odpálit ji za letu pomocí mobilního telefonu nebo přehrávače MP3.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekající letadla

Čekající letadla | Zdroj: ČTK

Včerejší uzavření největšího evropského letiště Londýn-Heathrow postihlo na 400 tisíc lidí v Británii a desítky tisíc lidí ve zbytku Evropy. Dnes se situace na britských letištích pomalu uklidňuje. Na Heathrow má být během dne obnoveno 60 procent ze čtyřstovek letů na krátké vzdálenosti a tři čtvrtiny dálkových letů.

Tony Douglas, ředitel společnosti BIA, která Heathrow provozuje, řekl, že letiště dnes bude otevřeno pro normální provoz, ale cestující by měli očekávat značné zpoždění svých letů. Nesmějí sebou navíc mít příruční zavazadla a do letadla smějí nést pouze své základní osobní potřeby, jako pasy, peněženky a předepsané léky.

Na amerických letištích je situace relativně klidná, ale cestující musejí počítat s dlouhými frontami a s častými zpožděními odletů. Zejména při letech do Evropy bezpečnostní pracovníci otevírají a důkladně prověřují všechna příruční zavazadla. Všechny tekutiny, nápoje nebo kosmetiku nekompromisně vyhazují.

Guvernéři států Kalifornie a Massachusetts posílili ochranu letišť národní gardou a stejný krok zvažuje i New York. Američané berou zvýšená bezpečnostní opatření s klidem. Jen občas ironicky poznamenávají, že v jednom jsou teroristé úspěšní. Zas o něco víc nám všem znepříjemnili cestování.

Na hrozbu nových teroristických útoků reagují i další evropské země

Také Německo vyjádřilo znepokojení z teroristického spiknutí odhaleného v Británii. V politických kruzích v Berlíně převládá názor, že se případ dotýká bezpečnostní situace v celé Evropě a tudíž i Německa. Spolkové státní zastupitelství je proto v úzkém kontaktu s britskými vyšetřovateli.

"Necháváme se informovat o průběhu vyšetřování", prohlásila mluvčí státního zastupitelství, podle které je ale příliš brzy na vyhodnocování těchto zjištění.

Bezpečnostní expert SPD Wiefelspütz poukazuje na to, že se znovu ukázala zranitelnost letecké dopravy. Podle něj by si nikdo v Německu neměl myslet, že se ho události posledních hodin netýkají.

Místopředseda poslanecké frakce CDU Bosbach pak žádá prověrku bezpečnostních opatření v německém leteckém provozu. Křesťansko-demokratický politik tvrdí, že Německo je součástí širší zóny ohrožení a že by země měla co nejrychleji utěsnit bezpečnostní mezery. Kabinet kancléřky Merkelové právě před nedávnem schválil návrh doplňkového zákona o boji proti terorismu

Mimořádná opatření na svých letištích zavedla i Francie. Patří mezi ně i stoprocentní prohlídky příručních zavazadel při letech do Velké Británie, USA a Izraele. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy oznámil, že náhodné prohlídky neminou ani vlak Eurostar mezi Paříží a Londýnem, který odjíždí z pařížského Severního nádraží.

Také letiště v Praze a v Brně zavedla důslednější kontroly. Cestující se musí připravit nejen na přísnější prohlídku pasů. K bezpečnostním opatřením patří také řada omezení. Rodiče malých dětí si na palubu mohou vzít pleny, jídlo a mléko. Při odbavování se ale matka nebo otec musí mléka napít. Zakázaná jsou pouzdra na brýle i balíčky dámských hygienických potřeb. Cestující do Velké Británie a Spojených států by k odbavení měli dorazit s dostatečným časovým předstihem, minimálně dvě a půl hodiny před plánovaným odletem.

Napojení skupiny na Al-Káidu je nejasné

Zmařený teroristický útok srovnávají experti s 11. zářím roku 2001. Teroristé zamýšleli v nejbližších dnech zaútočit až v deseti letadlech na trase z Londýna do Spojených států. Při bezpečnostní akci zatkla policie v Británii 24 lidí a další byli zadrženi v Pákistánu.

Napojení na Al-Káidu je zatím nejasné, i když rozsah příprav a použité finanční prostředky podle některých expertů usvědčují atentátníky z kontaktů s touto teroristickou organizací. Jiní analytici mluví spíše o radikálech zorganizovaných v Evropě, kteří jsou jen slabě nábožensky vzdělaní, ale zato velmi odhodlaní k džihádu v podobě terorismu.

Podle dosavadních informací amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost teroristická skupina neoperovala přímo na území Spojených států.

Analytici také oceňují úspěch policejní akce. Znalec mezinárodního terorismu Ron Suskind v televizi CNN uvedl: "Zákrok britské policie nám jasně ukazuje, jak důležitý je lidský prvek v boji proti terorismu. Dokázat se přiblížit radikálním skupinám, napojit se na ně a najít jejich slabiny, v tom vidím klíčový faktor pro odhalování teroristických plánů."

Dramatické zprávy oslabily akcie leteckých a cestovních společností až o pět procent. Reagovala také cena ropy na světových trzích. Klesla skoro o dva dolary na 75 dolarů 45 centů za barel. Obchodníci mají obavy, že lidé budou mít strach z létání. To by mohlo aeroliniím snížit zisky a v konečném důsledku by to vedlo k menší poptávce po leteckém palivu.

Jiří Hošek, Jan Šmíd, Alexandr Pícha, Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme