Letecký provoz nad Francií komplikuje stávka letových dispečerů

Francouzští letoví dispečeři zahájili v noci stávku. Dotkne se leteckého provozu v celé Francii. Situaci na francouzském nebi může navíc komplikovat i počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká doprava | Foto: Jan Rosenauer

Z pařížského letiště Charlese de Gaulla nelétá 20 procent letadel a z Orly 50 procent. Meteorologové navíc předpovídají pro další hodiny špatné počasí, převážně silné bouřky, které by taky mohly ovlivnit leteckou dopravu.

Letový dispečeři nesouhlasí s projektem společného řízení letového provozu, který prosazuje EU. Podle něj by mohly členské státy řídit společně provoz letadel, což by zefektivnilo dopravu. Toto téma se objevilo znovu například při nedávném kolapsu letecký dopravy po výbuchu islandské sopky.

Francouzští letoví dispečeři mají ale obavy, že by mohl zaniknout jejích úřad civilního letectví. Ze stejného důvodu stávkovali letos už dvakrát v lednu a únoru. Zimní protesty nenarušily tehdy leteckou dopravu mezi Francií a Českou republikou.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme