Letecký provoz nad Španělskem se začíná obnovovat

První letadla s cestujícími opouštějí Španělsko. K úplnému obnovení letového provozu by mělo dojít během následujících 24 až 48 hodin. Většina dispečerů se vrátila do práce, protože tamní vláda vyhlásila stav nouze a hrozila jim postihy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cestující na madridském letišti

cestující na madridském letišti | Zdroj: ČTK

Neoficiální stávka dispečerů znemožnila odlet asi 250 tisícům cestujících. Tento víkend přitom patří ve Španělsku ke nejrušnějším. Kvůli svátkům se totiž prodlužuje na pět dní a lidé ho využívají k předvánočním nákupům a návštěvě příbuzných.

Letiště jsou i nadále plná pasažérů a před přepážkami jsou stále nekonečné řady lidí. Situaci trošku pomohla výzva ministerstva dopravy, aby se cestující snažili do svých destinací dostat jiným způsobem – vlaky či autobusy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na španělských letištích mluvila v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo v Madridu Lubica Zlochová

Dispečeři se sice postupně vracejí do práce, což lidi trošku uklidnilo, ale na španělských letištích zatím stále vládnou silné emoce. Situace zůstává chaotická a chybějí konkrétní informace.

Podle některých informací by k plnému obnovení provozu mohlo dojít ještě dnes večer. „Nedá se to vyloučit, ani potvrdit. Já to vidím spíš tak, že pokud se začne létat ve větším měřítku, tak to bude možná až v neděli ráno. Ale situace se mění z minuty na minutu,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Madridu Lubica Zlochová.

Veřejné mínění hodnotí akci dispečerů jako sabotáž, neboť jejich stávka nebyla dopředu ohlášena. Španělé jsou velmi rozzlobení hlavně kvůli tomu, že se stávka koná právě v těchto dnech, kdy je ve Španělsku pětidenní volno a nejhustší provoz.

Skrytá stávka španělských letových dispečerů se dotkla i českých cestujících. Například České aerolinie zrušily všech pět dnešních pravidelných spojů do Madridu a Barcelony.

Ľubica Zlochová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme