Íránský sklad zbraní na území Sýrie zasáhl letecký útok. Kdo za ním stál je nejasné

Nálety ve středu na východě Sýrie zasáhly sklad zbraní, který mají pod kontrolou Íránci. Syrské opoziční servery uvedly, že letecké údery způsobily mohutné exploze. Kdo za útokem stál, není jasné, oblast se nicméně už v minulosti stala terčem náletů izraelského letectva, které se zaměřilo na íránské cíle, uvedl k tomu izraelský list The Times of Israel.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na íránské pozice se již v minulosti zaměřilo izraelské letectvo | Zdroj: Reuters

Jak uvedl syrský opoziční server Step News, letouny vypálily několik střel na budovy na základně syrského letectva Hamdán v oblasti Búkamál nedaleko hranice Sýrie s Irákem. Vojáci na nálet okamžitě reagovali odvetnou palbou a použili i protiletadlové zbraně. Zda byl při leteckém úderu někdo zraněn, nebylo známo.

Sýrie jako cíl turistů. Cestovky lákají na ‚procházky zničenými vesnicemi‘, čelí za to kritice

Číst článek

Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 vedl Izrael v Sýrii několik útoků proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada a proti jeho spojencům - Íránu a libanonskému hnutí Hizballáh.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo už nejméně 400 tisíc lidských životů a své domovy muselo opustit dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Do bojů se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme