Letečtí dispečeři ve Francii vstoupili do čtyřdenní stávky

Ve Francii začala stávka leteckých dispečerů. Stovky letů jsou zpožděny nebo zrušeny, zpoždění se dotýká i Prahy. Dispečeři se obávají, že chystaná integrace dosud roztříštěného řízení leteckého provozu v Evropě pro ně bude znamenat ztrátu pracovních míst a zaměstnaneckých výhod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká doprava | Foto: Jan Rosenauer

Úřad pro civilní letectví aerolinkám nařídil, aby zrušily zhruba polovinu letů na letišti Orly; na letišti Charlese de Gaulla má být zrušen každý čtvrtý let.

Jak na Rádiu Česko řekl Martin Hybler, spolupracovník redakce ve Francii, stávka dispečerů postihla především vnitrostátní lety a lety na krátké a střední vzdálenosti. Řada regionálních letišť byla zcela uzavřena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Hybler ve Světě o druhé Rádia Česko

Méně protest zasáhl pařížské letiště Roissy, odkud létají dálkové linky. Stávka je plánována jako čtyřdenní a letečtí dispečeři mají podle Hyblera značné šance uspět.

"Je to profese, která je velice dobře organizovaná, jsou tam mocné odbory. Jejich stávky zpravidla končí tím, že dispečeři vyhrají. Pokud reakce zaměstnavatele nebude uspokojivá, stávka pravděpodobně bude pokračovat až do konce a možná i dál," upozornil Hybler.

Plánovaná integrace řízení letů v Evropě, proti níž dispečeři protestují, má sjednotit dispečerské služby ve Francii, Belgii, Nizozemí, Lucembursku, Německu a Švýcarsku.

Marika Táborská, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme