Londýnská letiště si po prosincovém kolapsu objednala techniku proti dronům

Londýnská letiště Gatwick a Heathrow objednala techniku na obranu proti dronům. Zároveň z nich byla odvezena vojenská technika, která od Vánoc zajišťovala ochranu vzdušného prostoru před bezpilotními letouny. Informoval o tom list The Times, podle něhož zařízení určené pro armádu vyjde v přepočtu na desítky milionů korun. V prosinci zastavily nelegální přelety dronů provoz naletišti Gatwick na nejméně 36 hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště v Gatwicku je zatím zavřené.

Letadla na letišti Gatwick. | Zdroj: ČTK

Nové vybavení proti dronům má údajně stejnou účinnost, jako to armádní.

Druhému nejfrekventovanějšímu letišti v Británii poskytla armáda svou techniku kvůli incidentům s drony, které v předvánočním čase zastavily provoz na více než 36 hodin.

Britská policie po dronech z Gatwicku stále pátrá. Je si naprosto jistá, že nad letištěm přelétaly

Číst článek

Svědectví o pohybu bezpilotních letounů v prostoru nad letištěm vedla ke zrušení nebo přesměrování asi 1000 letů a uzavírka narušila plány více než 140 000 cestujících.

Nákup vojenské techniky

Ve snaze zabránit dalším problémům byla na letišti nasazena vojenská technika, která zřejmě dokáže dron vystopovat a také narušovat komunikaci s člověkem, který zařízení ovládá. Média předpokládají, že britská armáda nasadila izraelský systém Drone Dome.

Jeho výrobce jej popisuje jako „systém vše v jednom, který byl navržen, aby poskytoval efektivní obranu vzdušného prostoru před nepřátelskými drony používanými teroristy“.

Zneuctěni a poníženi. Britové, které dočasně zadrželi kvůli dronům na letišti, kritizují média

Číst článek

Podle The Times letiště Gatwick současně se stažením armádního vybavení získalo vlastní nástroje k boji proti případnému dalšímu nelegálnímu provozování dronů.

Letiště Heathrow údajně takovou techniku po předvánočním chaosu na Gatwicku objednal také. Mluvčí Gatwicku uvedl, že zařízení zakoupená za několik milionů liber poskytují „ekvivalentní úroveň schopností“ jako ta zapůjčená armádou.

Problémy na letišti jižně od Londýna vyvolaly nejen v Británii řadu otázek ohledně bezpečnostních opatření na letištích a hrozbě v podobě bezpilotních letounů.

Podle The Times se podobných scénářů obávají po celém světě a několik letišť, včetně amerických, údajně pracovníky Gatwicku kontaktovalo s cílem poučit se z nedávných událostí.

Český radiolokátor Věra by dokázal ochránit letiště před drony. Je to ale vojenský systém

Číst článek

Neúspěšné pátrání

Policie v hrabství Sussex, která má vyšetřování případu narušení vzdušného prostoru nad letištěm na starosti, krátce po incidentu zadržela dva podezřelé. Později je ale bez obvinění propustila.

Po skutečném pachateli či pachatelích zatím bezúspěšně pátrá. Na informaci vedoucí k jejich dopadení byla vypsána odměna 50 000 liber (1,4 milionu Kč).

Podle britských předpisů nesmějí drony létat do vzdálenosti jednoho kilometru od letišť a ani výše než 122 metrů nad zemí. Za ohrožování letadel hrozí pachatelům až pětileté vězení.

Tomáš Havlín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme