Letiště Gatwick obnovuje provoz. Doprava byla ochromená od středy kvůli neznámým dronům

Druhé nejrušnější britské letiště Gatwick jižně od Londýna obnovilo provoz poté, co ho od středečního večera ochromoval výskyt neznámých dronů. Vedení letiště i policie podnikly dodatečná bezpečnostní opatření a na dnešek je plánováno 700 odletů. Problém se dotkl desítek tisíc lidí, z nichž mnozí cestovali na vánoční svátky. Vedení Gatwicku ale cestující upozorňuje, že stále musí počítat s rušením letů a zpožděními.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn (Aktualizováno: 10:31 21. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující čekající na letišti Gatwick.

Cestující čekající na letišti Gatwick. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Letiště Gatwick zavřeli kvůli neznámým dronům. Provoz se má obnovit v pátek

Číst článek

„Startovací a přistávací dráha je nyní otevřená,“ uvedlo vedení letiště.

Policii se doposud nepodařilo zjistit, kdo dron, který se několikrát objevil v bezpečnostní zóně letiště, řídí. Výkonný ředitel letiště Stewart Wingate ve čtvrtek řekl, že drony se objeví pokaždé, kdy se letiště pokusí obnovit provoz. Jde tak podle něho o „velmi cílenou“ činnost za účelem co nejvíce narušit provoz před vánočními svátky.

Podle policie zřejmě nešlo o teroristický útok. „Jde ale rozhodně o záškodnictví, s jakým jsme se doposud nesetkali,“ prohlásil ministr dopravy Chris Grayling.

Podle šéfa provozu letiště Gatwick Chrise Woodroofa tyto události ukazují, že je třeba „odvést pořádný kus práce“, aby se podařilo vyřešit bezpečnostní problém, jaký drony představují. Ve čtvrtek uvedl, že od začátku uzavírky z něj mělo odletět na 120 tisíc cestujících.

Lidé si stěžovali, že v části letiště je „příšerná zima“, další tisíce cestujících uvízly na různých místech v zahraničí, protože jejich spoje byly buď zcela zrušeny, nebo přesměrovány.

Podle britských zákonů je zakázáno navádět drony do blízkosti menší než jeden kilometr od letiště. Hrozí za to pětileté vězení. Agentura Reuters připomíná, že v posledních letech, kdy prodej dronů zažil boom, se bezpilotní letouny staly vážnou bezpečnostní hrozbou pro letiště na celém světě. V Británii se mezi lety 2015 a 2017 skoro ztrojnásobil počet případů, kdy se dron jen těsně nesrazil s letadlem. Loni se takových incidentů stalo 92.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme