Letiště v Bagdádu dobyto; boje u Basry pokračují

Americké jednotky se zmocnily mezinárodního letiště u Bagdádu. Potvrdil to dnes plukovník John Peabody. Podle agentury AFP se Američané zmocnili všech hangárových a odbavovacích budov letiště u Bagdádu. Jako poslední dobyli odbavovací budovu pro VIP osobnosti Vzdušný přístav se nachází asi 20 kilometrů jihovýchodně od hlavního města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hala bagdádského letiště | Zdroj: ČTK

Zajali přitom asi 40 Iráčanů, vesměs příslušníků elitních Republikánských gard. Ztráta letiště je pro irácký režim značně nepříjemná už proto, že jeho oficiální název zní Mezinárodní letiště Saddáma Husajna.

Vojenské zdroje zároveň uvádějí, že tomu předcházely těžké a krvavé pozemní boje a noc intenzivního bombardování. Při bitvě o bagdádské letiště bylo údajně zabito kolem 320 iráckých vojáků. Američané také zničili 31 jednotek protivzdušné obrany, 3 obrněná vozidla, nákladní auta a děla. Údaje o ztrátách spojenců zatím nejsou k dispozici.

U Basry se stále bojuje

Těžké boje se odehrávají také na okraji jihoiráckého města Basra. Podle spojeneckých informací se tam do prudké palby dostalo deset britských tanků a obrněných vozidel. Arabská televize Al-Džazíra zase ukázala záběry z města Nadžaf, ležícího 150 kilometrů jižně od Bagdádu. Bylo na nich vidět rozhněvané obyvatele, kteří se pokoušeli zabránit americkým vojákům proniknout k posvátné šíitské mešitě imáma Alího.

Bagdád tonul ve tmě

Bagdád se už včera večer zahalil do tmy, když vypadla elektřina. Výpadek ohrožuje mimo jiné i dodávky vody do pětimilionové metropole. Stav bez vody by navíc mohl hrozit výskytem epidemií. Pozorovatelé hlásí silné bombardování také z oblasti severoiráckého Mosulu.

Situaci na bojišti si můžete prohlédnout na mapách.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Radio Praha, vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, zahájilo vysílání pro příslušníky české chemické jednotky v Kuvajtu. Vysílání má být mostem, který pomůže spojit vojáky s domovem. K vojákům budou promlouvat jejich rodinní příslušníci, známí i nejširší veřejnost. Pokud chcete poslat českým vojákům pozdrav či vzkaz, můžete telefonovat na záznamník Radia Praha 221 552 989 nebo napsat na e-mail cr@radio.cz.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Drtina, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme