Letiště v Homsu pod palbou, hlásí syrská státní televize a viní USA. Rusko ukazuje na Izrael

Na vojenskou základnu v syrském Homsu dopadlo několik raket. Informovala o tom syrská státní televize, podle opozice zemřelo 14 lidí, včetně Íránců. Státní média z útoku obvinila Spojené státy. Pentagon ale útok odmítá. Donald Trump už v neděli na twitteru označil syrského prezidenta Bašára Asada za „zvíře“ a pohrozil mu, že zaplatí za víkendový chemický útok ve městě Dúma. Ruská armáda podle Interfaxu uvedla, že za útokem na Homs stojí Izrael.

Tento článek je více než rok starý.

Homs (Aktualizováno: 12:30 9. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek boji zničeného syrského Homsu.

Archivní snímek boji zničeného syrského Homsu. | Zdroj: Reuters

Syrská televize uvedla, že v pondělí časně ráno byly slyšet výbuchy nedaleko vojenské základny. Letiště prý aktivovalo protiraketový systém a osm střel zlikvidovalo. Syrská státní média uvedla, že za útokem zřejmě stojí USA.

Americké ministerstvo obrany to odmítlo s tím, že v tuto chvíli nevede žádné letecké údery v Sýrii. Pentagon ale zdůraznil, že bude usilovat o potrestání těch, kteří jsou zodpovědní za použití chemických zbraní v Sýrii. Stejně na incident v Dúmě zareagoval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Francie zároveň odmítla, že by za nálety na letiště v Homsu stála.

Americký prezident Donald Trump na twitteru označil syrského prezidenta Bašára Asada za „zvíře“ a uvedl, že za víkendový útok v syrské Dúmě zaplatí. 

Z Izraele přes Libanon

Ruské ministerstvo obrany sdělilo, že úder v Homsu uskutečnila dvě izraelská letadla, která startovala z Libanonu. Na syrskou základnu podle Moskvy vystřelila osm raket, z toho pět zneškodnila syrská protivzdušná obrana. Izraelské stíhačky F-15 při akci nenarušily syrský vzdušný prostor, uvedla ruská armáda. Rusko je v syrské válce spojencem Damašku.

Ředitel Syrské organizace pro lidská práva SOHR Ramí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými jsou převážně Íránci nebo členové skupin podporovaných Teheránem. SOHR sleduje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Co se stalo v Dúmě?

Zdravotníci ze syrské organizace Bílé přilby uvedli, že 70 lidí se v sobotu udusilo a stovky dalších prý mělo potíže s dýcháním. Čísla se ale rozcházejí, zdravotnická organizace v Dúmě uvádí 49 obětí. Podle mediálního centra v Ghútě mohla zranění způsobit barelová bomba s jedovatým plynem, kterou údajně shodila helikoptéra.

Syrští záchranáři v pondělí upřesnili, že při útoku zahynulo v sobotu nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších bylo zraněno.

Syrské lidskoprávní organizace: město Dúmá se stalo terčem chemického útoku, zahynuly desítky lidí

Číst článek

Na sociálních sítích se šířily záběry, na kterých byly vidět děti zřejmě v nemocnici. Zdravotníci jim oplachovali hlavy, prohlíželi jim oči a dávali inhalátory. Svaz syrských záchranných organizací, tedy Bílé přilby, měl údajně zprávy i o tom, že někteří pacienti měli silné křeče a pěnu u úst.

Syrské lidskoprávní organizace z údajného chemického útoku viní syrské vládní síly. Vládní zdroje, které cituje agentury SANA, obvinění odmítají a zdůrazňují, že jde o blamáž a o pokus zastavit postup armády. Podle těchto zdrojů syrská armáda nepotřebuje žádné chemické látky a média, která o útoku vysílala, označily za teroristická.

Město Dúmá je pod palbou vládních sil delší dobu. Po pádu Východní Ghúty do rukou Bašára Asada je Dúma v podstatě poslední povstaleckou enklávou nedaleko hlavního města Damašku.

Ještě v neděli se na sociálních sítích šířily záběry z bombardování syrského města. Podle informací agentury Reuters se už ale povstalecká skupina Džajš al-Islám, která kontrolovala město Dúma, dohodla s vládním režimem na složení zbraní výměnou za bezpečný odchod.

V následujících dnech by tak město měly opustit tisícovky povstalců. Na dohodě s vládním režimem se podle agentury Reuters podílelo i Rusko. Podle těchto zdrojů jde taky o jedno z největších vítězství pro Asada od dobytí Aleppa v roce 2016.

Poslední skupina syrských povstalců v Dúmě se dohodla s vládou, že opustí město

Číst článek

Ruské právo veta

Údajný chemický útok v Dúmě v pondělí bude řešit Rada bezpečnosti OSN na svém mimořádném zasedání. O schůzku požádalo hned devět zemí - mezi nimi Francie, Spojené státy, Kuvajt, Polsko, Švédsko, Peru, Nizozemsko a Spojené státy.

Americké ministerstvo zahraničí označilo údajný chemický útok v Dúmě za děsivý a uvedlo, že zodpovědnost za něj ponese i Rusko, které podporuje syrskou armádu. Rusko ale označilo zprávy o chemickém útoku za výmysl.

Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN podle francouzské televize France Info začne v osm hodin večer středoevropského času. Není ale jasné, jaký bude mít výsledek vzhledem k tomu, že Rusko, které se zasedání zúčastní, a které podporuje syrský vládní režim, má právo veta.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme