Letištím propůjčují jména prezidenti, hudebníci, diktátoři i zbojníci

Pokud často létáte po světě, určitě víte, že můžete občas přistát na nějaké známé osobnosti. Na politicích, hudebnících, skladatelích, králích nebo dokonce pohádkových bytostech. Právě oni často propůjčují svá jména letištím po celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A321-212 společnosti Air France na letišti Roissy Charles de Gaulle u Paříže | Foto: Jan Rosenauer

Od dnešního dne je už možné říct, že se letadlo odlepilo z pražského Václava Havla, aby přistálo na pařížském Charlesi de Gaullovi a odtud pokračovalo směrem k newyorkskému J. F. Kennedymu.

Ve Spojených státech si vůbec na letiště se jmény bývalých amerických prezidentů potrpí, mají jich hned několik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letem světem vás po letištích provede Pavel Polák ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Ochrannou známku letiště evidentně nemají, protože třeba zmiňovaný J. F. Kennedy nemá letiště pouze v New Yorku, ale také v Bolívii. Stejně tak není nutné, aby se letiště jmenovalo po někom, kdo už nežije. Například v polském Gdaňsku můžete přistát na stále žijícím Lechu Walesovi.

Dokonce není ani nutné, aby dotyčná slavná osobnost byla skutečná. O tom vědí své v britském Sheffieldu, kde přistávají na známém a legendárním zbojníkovi Robinu Hoodovi. V Liverpoolu pro změnu dosednete na letišti Johna Lennona.

Je jich málo, ale existují - letiště nesoucí ženská jména. V albánské Tiraně je letiště matky Terezy. Letiště se jmény diktátorů se často přejmenovávají, přesně podle toho, jak padají režimy. V Bagdádu se letiště po Saddámu Husajnovi už nejmenuje.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme