Letní stěhování národů brzdí dlouhé fronty

Tisíce rodin vyrážejí na letní dovolenou a podle toho také vypadá provoz na hlavních evropských tazích. Hustou a komplikovanou dopravu ráno hlásilo Rakousko. Nejvíce teď lidé stojí před slovinsko-chorvatskou hranicí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taurský tunel byl pro řidiče mířící k Jadranu noční můrou | Foto: Vojtěch Berger

Kolem poledne se v Rakousku situace zklidnila. První zatěžkávací zkouškou prošel Taurský tunel na dálnici A10. Tunel totiž otevřel druhý tubus a celá dálnice od Salcburku na jih má čtyři proudy.

Cílem turistů je také chorvatský Jadran. Chorvaté letos očekávají nejlepší sezónu v historii. Na příjezdech do země se dnes ale tvoří dlouhé fronty. Situace je zde velmi špatná. Kolona před chorvatskou hranicí ve směru od Mariboru má asi 20 kilometrů. Češi vystupují z aut a kroutí hlavami. Počkají si zde dvě až tři hodiny na odbavení. Přímo na hranici je provoz už plynulý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín se přihlásil přímo ze slovinsko-chorvatské hranice

Zácpy se dají objet odbočením z dálnice na posledním sjezdu na nejstarší slovinské městečko Ptuj. Cestující tak mohou objet Záhřeb z druhé strany. Pokud lidé míří na Istrii, už za Mariborem by měli odbočit směrem na Lublaň a jet přes přechody ze Slovinska směrem na Istrii.

Byla také částečně uzavřená jadranská magistrála do Svaté Máří Magdalény, a to kvůli silnému větru pro patrové autobusy, vozy s přívěsy a pro motocykly. Silný nárazový vítr je také u tunelu Svatý Rok, na hlavní příjezdové dálnici do Dalmácie. V některých místech je tam rychlost omezena pouze na 40 km/hod.

Tankovat se vyplatí až v Chorvatsku. Litr nafty stojí 30 korun a benzín je jen o něco málo dražší.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Marie Woodhamsová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme