Letos žádná Sibiř ani hokej v Soči. Čtyřiašedesáté narozeniny Putin slaví s blízkými

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek slaví 64. narozeniny. Předloni je trávil daleko od civilizace v sibiřské tajze, minulý rok zase na olympijském stadionu v Soči, kde při hokejovém zápase po boku ruských hvězd z NHL nastřílel sedm gólů. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že tentokrát prezident významný den stráví pouze v okruhu svých blízkých a přátel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin na návštěvě jedné z moskevských volebních místností. | Foto: Reuters

Vladimir Putin na své narozeniny neplánuje žádná veřejná vystoupení. Dá se ale očekávat, že do Kremlu zase dorazí řada extravagantních dárků.

Loni to byl například portrét Putina, který autorka namalovala vlastními ňadry. Vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov zase nechal roztáhnout obří plakát s vyobrazením prezidenta přes celý fotbalový stadion.

Jeho činem se možná letos inspiroval i neznámý člověk v New Yorku. Z mostu Manhattan Bridge visel asi hodinu devět metrů dlouhý prapor s vyobrazením Putina a nápisem Mírotvůrce. Na pozadí je pak ruská a syrská vlajka.

Nebezpečí pozdního putinismu: žádný ďábelský génius, ale car v kokonu polopravd a lží

Číst článek

Newyorská policie ho odstranila a teď po člověku, který v předvečer Putinových narozenin prapor z mostu vyvěsil, pátrá. Zatím nikoho nezadržela. Deník New York Post uvedl, že podle svědků prapor vyvěsili dva lidé.

Ramzan Kadyrov tento týden slavil i vlastní narozeniny. Vysloužil si za to ale kritiku Kremlu. Na počest bývalého boxera a velkého milovníka bojových sportů se v Grozném konal galavečer se zápasy ve smíšených bojových uměních, při kterých se používají skoro jakékoli údery a chvaty.

Mezi bojovníky ale byly i malé děti, včetně tří Kadyrových synů, kterým je deset, devět a osm let. Chlapci se navíc v ringu bili bez chráničů. Teprve poté nastoupili dospělí bojovníci. Přímý přenos z tohoto narozeninového turnaje v Grozném vysílaly ruské celoplošné televize.

Mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov akci odsoudil. „Knokautování dítěte v přímém přenosu" by podle něj měly vyšetřit nadřízené orgány. Kadyrova, tedy organizátora turnaje, ale v prohlášení přímo nejmenoval.

Z mostu Manhattan Bridge visel asi hodinu devět metrů dlouhý prapor s vyobrazením Putina a nápisem Mírotvůrce | Foto: Reuters

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme