Letos zahynulo 66 novinářů, uvádí zpráva Reportérů bez hranic

Ve světě letos zahynulo šestašedesát novinářů, řada z nich při práci v souvislosti s takzvaným arabským jarem, drogovými násilnostmi v Mexiku nebo politickou nestabilitou Pákistánu. Dalších 1044 bylo zatčeno, tedy skoro dvakrát tolik než loni. Ve své zprávě to uvádí organizace Reportéři bez hranic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři hovoří se zajatými Kaddáfího vojáky v Benghází

Novináři hovoří se zajatými Kaddáfího vojáky v Benghází | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Autoři zprávy vysvětlují nárůst zatčených novinářů právě arabským jarem. Spoustu novinářů zatkli také během pouličních nepokojů v jiných, nearabských zemích, třeba v Řecku, Bělorusku, v Ugandě, Chile a také ve Spojených státech během akcí hnutí Okupujte Wall Street.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Helena Berková ve Světě o jedné

Podle výroční zprávy organizace Reportéři bez hranic je pro novináře už druhým rokem nejnebezpečnější zemí Pákistán. Tam letos zahynulo deset novinářů, většina z nich byla zavražděna. Další nebezpečnou oblastí je Blízký východ, kde bylo letos zabito celkem asi dvacet novinářů, dvakrát tolik než loni.

Opět v souvislosti s takzvaným arabským jarem, respektive vládními zásahy proti demonstrantům v některých zemích. Podobný počet zabitých novinářů, zhruba dvě desítky, evidují Reportéři bez hranic také v Latinské Americe - tam to souvisí hlavně s kriminalitou.

Nejnebezpečnějších místa

Autoři zprávy uvádějí pro novináře deset nejnebezpečnějších míst. Jsou mezi nimi třeba hlavní město Pobřeží slonoviny Abidžan, kde při násilnostech během voleb zahynuli nejméně dva novináři, a káhirské náměstí Tahrír. Tam se novináři podle zprávy stávali terčem systematických útoků stoupenců dnes už bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Na seznamu nebezpečných míst jsou také syrská města Dará a Homs, jemenské hlavní město Saná a libyjská Misuráta.

Co se týče vězněných novinářů, v tomto ohledu je situace podle Reportérů bez hranic nejhorší v Číně, Íránu a Eritreji, ve zprávě se ale počty vězněných novinářů neuvádějí.

Nejhorším rokem z hlediska bezpečnosti novinářů byl rok 2007, tehdy zahynulo celkem 87 novinářů. Do této bilance se promítla hlavně situace v Iráku, který procházel obdobím sektářsky motivovaných násilností. Za loňský rok Reportéři bez hranic uváděli sedmapadesát zabitých novinářů a letos šestašedesát.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme