Letošní červen byl celosvětově nejteplejší od začátku měření v roce 1880

Česko čekají i v dalších dnech velká horka a teploty kolem třicítky zapadají do předpovědí odborníků, podle kterých může být letošek nejteplejším rokem za dobu, kdy se vedou příslušné údaje. Napovídá tomu i zpráva amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány, podle níž máme za sebou celosvětově nejteplejší červen od začátku měření, tedy od roku 1880.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polojasná obloha

Polojasná obloha | Foto: Jan Rosenauer

Průměrná teplota na povrchu pevnin a oceánů byla letos v červnu skoro o 0,9 stupně Celsia nad průměrem minulého století.

Jak vysvětluje klimatolog Ladislav Metelka, minulý rekord pro červen pocházel z loňského roku a letošní šestý měsíc byl o více než desetinu stupně teplejší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošek se celosvětově může stát vůbec nejteplejším rokem za dobu měření. Mluvil o tom klimatolog Ladislav Metelka

„A když si uvědomíme, že přesnost výpočtu globálních průměrných teplot je okolo 0,1 stupně, tak můžeme považovat za velice pravděpodobné, nebo prakticky jisté, že letošní červen opravdu byl rekordní,“ říká klimatolog.

Podle Metelky je přitom velmi pravděpodobné, že se naplní i prognóza, že podobně rekordní bude i celý letošní rok.

„Vypadá to tak. Hodnocení ukazuje, že i první pololetí letošního roku jako celek bylo teplotně rekordní. Dosud byl ten rekord z roku 2010 a letošní první pololetí ho překonalo opět asi o 0,1 stupně. Takže první polovina letošního roku prakticky určitě byla nejteplejší v historii měření,“ přibližuje Ladislav Metelka.

„A navíc, ve východním rovníkovém Pacifiku máme jev El Niňo, který dokáže v podstatě také zvednout globální průměrné teploty o nějakou tu desetinku stupně. Ten jev už tam v současné době je a podle všeho vydrží nejméně do konce letošního roku. Takže i tahle záležitost bude udržovat teploty v globálním průměru poměrně vysoko, a je tedy veliká šance, že rok jako celek bude také rekordní,“ dodává.

Česko se potýká s extrémním suchem, některé přehrady mají minimum vody

Číst článek

Veronika Sedláčková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme