Letošní Nobelovu cenu míru převzaly v Oslu tři ženy

Trojice žen dnes v norské metropoli Oslu převzala Nobelovu cenu za mír pro letošní rok. Liberijskou prezidentku Ellen Sirleafovou, její krajanku Leymah Gboweeovou a jemenskou političku Tawakkul Karmánovou se Nobelova komise rozhodla ocenit za úsilí při zrovnoprávnění žen v zemích třetího světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězky Nobelovy ceny míru (zleva Ellen Sirleafová, Tawakkul Karmánová a Leymah Gboweeová) na snímku s norskou královnou Sonjou a králem Haraldem | Zdroj: Reuters

Letošní cena je historická. Je to poprvé, co si cenu rozdělily mezi sebou tři ženy, a je to také poprvé, co cenu získala žena z arabského světa. 32letá Tawakkul Karmánová je také v historii nejmladší držitelkou Nobelovy ceny.

Letošní předávání zahájila v Norsku známá laponská zpěvačka Mari Boine. Nejdříve promluvil předseda Nobelova výboru a pak předal vítězkám diplomy a zlaté medaile. Laureátky si mezi sebou rozdělí také rovným dílem 10 milionů švédských korun.

Emira Holmeyová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme