Letošní Nobelovu cenu míru Šírín Ebadíové

Letošní laureátkou Nobelovy ceny za mír je Šírín Ebadíová - íránská právnička, která se zasazuje o lidská práva. Ebadíová byla jedinou soudkyní v Íránu ale po islámské revoluci v roce 1979 musela práci opustit a od té doby se věnuje obhajobě občanských svobod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šírín Ebadíová | Zdroj: ČTK

Čerstvá nositelka je udělením ceny "ohromena". Dodala, že tato cena náleží všem Íráncům, kteří bojují za demokracii. Poctu íránské bojovnici za lidská práva ocenil Papež Jan Pavel II., který byl sám považován za nejžhavějšího kandidáta. Svatý otec zašle laureátce osobní poselství, ve kterém vyjádří velké uspokojení nad tím, že byla oceněna žena a muslimka. Své blahopřání prostřednictvím svého tajemníka vzkázal i bývalý český prezident Václav Havel. Hlavní íránské sdělovací prostředky zprávu o Ebadíové nepřinesly ani hodinu po vyhlášení. Teprve s velkým zpožděním vládní mluvčí prohlásil, že je Teherán oceněním velmi potěšen a považuje ho za důkaz "silného zastoupení Íránek na politické a sociální scéně v zemi".

Šírín Ebadíová je první ženou, která byla v Íránu jmenována soudkyní, a to ještě před islámskou revolucí v roce 1979. Šíitští ajatolláhové ale posléze rozhodli, že "ženy jsou příliš emotivní a iracionální, než aby mohly zastávat takovýto post!"

Ebadíová je známá především jako bojovnice za práva žen a hájila i řadu íránských bojovníků za lidská práva. Je jedním z úhlavních nepřátel íránských islámských radikálů. Kvůli svým aktivitám byla opakovaně zatčena a uvězněna. Několik ajatolláhů jí obvinilo ze snahy o podkopání íránské islámské revoluce!

Letošní laureátka Nobelovy ceny míru je neoficiální mluvčí íránských žen! Sehrála klíčovou roli ve vítězství proreformího politika Mohammada Chátamího v prezidentských volbách v roce 1997.

Díky Ebadíové se role žen v íránské společnosti výrazně posílila. V íránském parlamentu je ze 270 poslanců 14 žen, což je mimochodem více než například v americkém Senátu... Více a více Íránek studuje na vysokých školách.

Šírín Ebadíová právně zastupuje rodinu Farouharových. Její členové, disidenti Dariush a Parveneh Farouharovi byli v roce 1998 zavražděni. Z jejich vraždy jsou podezíráni agenti íránské tajné služby.

Favority byli Jan Pavel II. a Václav Havel

Mezi nejčastěji zmiňovanými kandidáty byli i papež Jan Pavel II a bývalý český prezident Václav Havel. Odborníci z internetové sázkové kanceláře Centrebet odhaduovali jeho šance na osm ku jedné.

Kandidátů byl rekordní počet 165. Největší šance například dávala internetová sázková kanceláře Centrebet papeži Janu Pavlu II. Na jeho vítězství se dalo vsadit v kurzu 2:1. Za Janem Pavlem II. se umístil bývalý český prezident Václav Havel s kurzem 8:1

Jeden z pracovníků kanceláře Centerbet řekl BBC, že bylo možné vsadit si v kurzu 200:1 i na kandidáty jsko jsou americký prezident Georgie Bush anebo britský premiér Blair.

Nobelův výbor jakékoli náznaky o své volbě do poslední chvíle tají. Neprozradil dokonce ani jména všech kandidátů, neboť někteří disidenti by prý mohli být represivními režimy ve svých zemích utlačováni.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme