Letošní pouť do Mekky provázejí obavy z šíření prasečí chřipky

Do Saúdské Arábie se sjely více než dva miliony muslimů ze 160 zemí světa. Začíná jim totiž tradiční pouť do Mekky zvaná hadždž. Království letos kvůli poutníkům zmobilizovalo nejen 100 tisíc policistů a vojáků, kteří dohlíží na bezpečnost, ale také 20 tisíc zdravotníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

muslimové v Mekce | Zdroj: ČTK

Zdravotníci mají zabránit tomu, aby se do davu dostali nemocní lidé a možní šiřitelé obávaného viru takzvané prasečí chřipky. Čtyři ze zahraničních poutníků už na tuto nemoc v Saúdské Arábii zemřeli, 16 dalších je nakaženo.

Jak ve vysílání Rádia Česko uvedla spolupracovnice redakce v Izraeli Natasha Dudínská, Saúdská Arábie letos kvůli epidemii prasečí chřipky poutníky požádala, aby se v dostatečném předstihu nechali očkovat. Zároveň doporučila, aby cestu do Mekky oželeli nemocní a staří lidé, těhotné ženy a děti.

Ne všechny muslimské země ale měly včas očkovací látky - například Tunisko z tohoto důvodu letošní pouť svým obyvatelům úplně zakázalo. V Egyptě a Iráku zakázali pouť dětem a mladým lidem do 25 let a seniorům. Ale třeba z Jordánska mnozí poutníci vyrazili pěšky do Mekky ještě předtím, než se očkovat vůbec začalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tradiční muslimské pouti do Mekky hovořila na Rádiu Česko jeho spolupracovnice v Izraeli Natasha Dudínská

Vstup do země saúdské úřady nicméně zatím nikomu neodepřely. Na letištích a v přístavech je poutníkům pomocí termokamer změřena teplota. Pokud mají horečku, jsou drženi v terminálech a nemohou pokračovat v cestě. Všichni poutníci také dostávají ochranné roušky, dezinfekční gel na ruce a instrukce, jak postupovat v případě onemocnění.

Saúdské úřady tvrdí, že v nemocnicích v okolí Mekky, Mediny a ostatních svatých měst mají připravený dostatečný počet lůžek. V okolí svatých míst je velké množství sanitek a zdravotníků, ve velké mešitě uprostřed Mekky má pohotovost asi stovka zdravotníků a 500 vyškolených dobrovolníků.

Samotná Saúdská Arábie začátkem listopadu hlásila 7000 případů onemocnění prasečí chřipkou a 70 úmrtí na tuto infekci.

Marika Táborská, Karolína Dubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme