Letošní rok se zařadí mezi tři nejteplejší v dějinách měření. Překonají ho jen dva předešlé

Rok 2017 bude zřejmě jedním ze tří nejteplejších roků v dějinách měření. U příležitosti začátku světové konference o klimatu v německém městě Bonn o tom v pondělí informovala Světová meteorologická organizace (WMO). Teplejší, než bude nejspíš letošní rok, byly jen roky 2015 a 2016. Loňský a předloňský rok ale byly silně ovlivněné klimatickým jevem El Niňo, který k vysokým teplotám přispívá.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horko (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Rok 2016 byl podle meteorologů nejteplejším v dějinách měření. Letošní rok by jej sice neměl překonat, i tak se ale zařadí mezi tři nejteplejší roky od počátku vedení záznamů v 19. století. Průměrná světová teplota od ledna do září letošního roku byla ve srovnání s průměrem let 1981 až 2010 vyšší zhruba o půl stupně Celsia.

Ke zvyšování naměřených teplot podle WMO i letos přispěly rostoucí koncentrace skleníkových plynů v atmosféře či stoupající hladina světových oceánů. Naopak klimatický jev El Niňo, kvůli kterému se z Tichého oceánu loni uvolnilo větší množství tepla, letos zeslábl.

Informaci o rekordních teplotách v letošním roce meteorologové z WMO zveřejnili u příležitosti začátku světové klimatické konferenci v Bonnu, které se účastní kolem 25 tisíc delegátů. Měla by přinést pokrok v naplňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Zvláštní pozornost bude upřena na Spojené státy, které se od této dohody letos rozhodly odstoupit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme