Letošním laureátem Nobelovy ceny za ekonomii je Američan Paul Krugman

Cenu Švédské národní banky za ekonomické vědy na počest Alfreda Nobela, nazývanou též Nobelovou cenou za ekonomii, dnes ve Stockholmu dostal americký ekonom Paul Krugman. Pětapadesátiletý Krugman je profesorem ekonomie na Princeton Universitzy ve Spojených státech a zároveň i autorem pravidelných ekonomicky zaměřených poznámek v deníku New York Times.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paul Krugman z Princetonské Univsersity | Zdroj: ČTK

Již v roce 1991 byl Paul Krugman vyznamenán cenou pro nejvýznamnějšího amerického ekonoma mladšího 40 let a není bez zajímavosti, že od konce 90. let kritizoval postupně jak potenciální nebezpečí přehřátého akciového trhu, tak i domácí a zahraniční politiku nynějšího amerického prezidenta George Bushe a jeho vlády.

Nobelovu cenu za ekonomii Krugman podle švédského zdůvodnění získává za svou analýzu struktur mezinárodního obchodu a svou teorii efektů volného obchodu a globalizace. Krugman si, stejně jako další letošní laureáti, cenu převezme 10. prosince ve Stockholmu.

Tomáš Sniegoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme