Letošními nositeli Sacharovovy ceny se stali arabští aktivisté

Evropský parlament dnes udělil Sacharovovu cenu pěti arabským aktivistům, kteří se zasloužili o pád autokratických režimů, lidská práva a demokratické změny v regionu. Tunisan Mohamed Bouazizi dostal cenu akademika Andreje Sacharova posmrtně. Na protest proti policejnímu násilí a státní byrokracii se upálil a tím spustil vlnu arabských revolucí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda EP Jerzy Buzek s laureáty Sacharovovy ceny Asmou Mahfúzovou a Ahmedem al Sanúsím

Předseda EP Jerzy Buzek s laureáty Sacharovovy ceny Asmou Mahfúzovou a Ahmedem al Sanúsím | Zdroj: Reuters

Tuniský pouliční prodavač Mohamed Bouazizi je ve své zemi národním hrdinou. Na podobné uznání zatím čekají další letošní laureáti Sacharovovy ceny. Je mezi nimi egyptská aktivistka Asmaa Mahfúzová, zakladatelka mládežnického hnutí, které donutilo prezidenta Mubaraka k odchodu.

Cenu kvůli pokračujícímu konfliktu nemohli osobně převzít dva Syřané, odvážný karikaturista Alí Farzát a právnička Razan Zejtunechová.

Pátým nositelem prestižního ocenění se stal Libyjec Ahmed al-Sanúsí, který jako odpůrce Kaddáfího režimu strávil ve věznicích jednatřicet let.

„Udělením Sacharovovy ceny pěti aktivistům arabského jara jsme ocenili úsilí všech, kteří bojují o důstojnost, základní svobody a politické změny v arabském světě. Zvlášť mě těší, že mezi oceněnými jsou dvě ženy,“ prohlásil předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Součástí ceny je i odměna 50 tisíc eur.

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme