Levicové skupiny organizují ve Vídni alternativní summit

Šéfové vlád a hlavy států 60 zemí jednají ve Vídni především o ekonomických otázkách. Summitu představitelů Evropské unie, Latinské Ameriky a Karibiku dominuje téma energetiky - stranou hlavního dění ale probíhá alternativní summit organizovaný různými, hlavně levicovými organizacemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Argentinská aktivistka z Greenpeace

Argentinská aktivistka z Greenpeace | Foto: AFP

Dlouho musel jeden z organizátorů alternativního summitu svolávat účastníky na tiskovou konferenci. Když se nakonec v poloprázdném sálu sešlo několik desítek aktivistů, napočítal jsem kromě sebe jen dva další novináře. Účelem setkání bylo prezentovat špatný vliv nadnárodních společností v Latinsko-amerických zemích.

Za několik minut svérázné tiskovky, kde se vlastně ani nečekalo na nějaké dotazy, jsem se dozvěděl, že nadnárodní koncerny mohou za bídu, porušování lidských práv, devastaci životního prostředí, vysokou kriminalitu, a tím výčet zdaleka nekončí.

Shromáždění mi připomínalo podobné akce aktivistů nejrůznějšího ražení, ale takřka vždy levicového zaměření, které jsem zažil například při summitu G8 loni ve Skotsku nebo při některých evropských summitech. Také zde jsou zastoupené různé národnosti.

Narazil jsem ke svému překvapení i na Bolivijce, který na mne promluvil česky. "Probíhá oficiální setkání, ale také paralelní, kde jsou paralelní společenské komunity, které se mohou vyjadřovat jiným způsobem a mají úplně jiné cíle než ekonomické a zisk," řekl Bolívijec Luis.

Jenže právě těch cílů se zdá být na alternativním summitu skoro tolik, jako je účastníků. "Zastupujeme tu levicovou mládež Ukrajiny," řekl mi jiný mladík, na jehož tričku se skvěla podobizna kubánského revolucionáře Che Guevary. Do Vídně se přijelo asi 30 dalších mladých Ukrajinců prý především učit, jak takové alternativní akce organizovat.

Jak vzápětí dodal, i u nás v Československu se prosazuje proamerická politika, a to je třeba změnit. Proto se chce mladá levicová ukrajinská mládež inspirovat myšlenkami, které na alternativním summitu vstřebá. Mezi dalšími aktivisty jsem našel dost odlišné skupiny - například starší ochránce životního prostředí na straně jedné a mladé anarchisty na straně druhé.

Není ale velkou nadsázkou říct, že je spojuje především odpor proti čemukoli, co jen zdálky zavání kapitalismem, Spojenými státy a nyní také Evropskou unií. A co by chtěli organizátoři alternativního summitu vzkázat asi šesti desítkám státníků, kteří jednají v nedalekém konferenčním centru?

Bred Brenonová je z Irska: "Naším hlavním a jediným vzkazem je, že vlády musejí znovu převzít zodpovědnost za dění ve svých zemí a nenechat si je diktovat velkými společnostmi. Musejí nastolit takový ekonomický a obchodní režim, který je spravedlivý a pomáhá skutečnému rozvoji společnosti. Musejí také poskytnout lidem všechny základní potřeby a přispívat k jejich blahu."

Tolik irská aktivistka Bred. Její hlas k šéfům vlád a hlavám států s největší pravděpodobností ovšem nedolehne.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme