Levicoví aktivisté chtějí obsadit nepoužívané berlínské letiště Tempelhof

Až 10.000 lidí včetně levicových radikálů chce dnes vzít "útokem" opuštěné berlínské letiště Tempelhof a obsadit ho. Vadí jim, že navzdory slibům zůstává obří zelená plocha v centru Berlína bez využití. Očekávají se střety s policií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Tempelhof ještě v době svého provozu | Foto: SEBB

Ta bude areál o rozloze 386 hektarů pečlivě střežit a pokusům o vniknutí na plochu letiště hodlá i s použitím psů a těžké techniky zabránit. Dana Rieselowová ze sdružení "Tempelhof pro všechny" ujistila, že cílem akce není vyvolat střety s pořádkovými silami.

Žhářské útoky v Berlíně v posledních hodinách ale naznačují, že do města dorazili taky všeho schopní levicoví radikálové. Aktivisté už minulý víkend cvičili v jednom z berlínských parků, kterak překonat dvoumetrový plot zakončený ostnatým drátem, který letiště obepíná. Návody umístili taky na internet.

Pětaosmdesátiletá historie slavného letiště se definitivně uzavřela loni v říjnu. Uzavření Tempelhofu, stejně jako dalšího západoberlínského letiště Tegel, bylo podmínkou pro vybudování obřího vzdušného přístavu na jihovýchodě německé metropole. Rozhodnutí ale až do posledních okamžiků vyvolávalo emoce.

Letiště se proslavilo v letech 1948 a 49 během sovětské blokády západních sektorů Berlína. Plány moskevského vedení tehdy ztroskotaly díky obětavosti spojeneckých pilotů, kteří na Tempelhof vozili drahocenné zásoby. Unikátní letecký most, kterým Britové, Američané i Francouzi udrželi Západoberlíňany při životě, má své pevné místo ve světových dějinách.

K tématu si můžete také přečíst:
Provoz na známém berlínském letišti Tempelhof po 85 letech definitivně končí
Referendum o udržení provozu na berlínském letišti Tempelhof zkrachovalo
Berlíňané rozhodují v referendu o dalším osudu letiště Tempelhof
V Německu vrcholí debata o dalším osudu slavného letiště Tempelhof
Budoucnost berlínského letiště Tempelhof je nejasná

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme