Levná ropa působí potíže Saúdské Arábii. Země kvůli deficitu zdražuje naftu, omezí také dotace

V Saúdské Arábii od příštího roku zdraží nafta a následovat budou další základní energie. Děje se to v době, kdy se ceny ropy dlouhodobě drží velmi nízko. A protože má Saúdská Arábie největší zásoby ropy na světě, působí jí to velké problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice v saúdském Rijádu | Zdroj: Reuters

"Čelíme klesajícím cenám ropy, ekonomickým a dalším výzvám. Proto musíme zvýšit efektivitu státních výdajů a přehodnotit některé programy vládní podpory," oznámil saúdský král Salmán bin Abdalazíz.

Jinými slovy - stát v příštích pěti letech přestane dotovat vodu, elektřinu, petrolej a naftu. A právě nafta zdražila už dnes, a to o 40 procent na necelých šest korun za litr.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Saúdské Arábii od příštího roku zdraží nafta a následovat budou další základní energie. Mluvil o tom Zdeněk Novák ze zahraniční redakce

I přes tyto obrovské škrty zemi čeká příští rok rozpočet s rekordním schodkem. Ten dosáhne v přepočtu asi dvou a půl bilionu korun, což je částka srovnatelná s dvojnásobkem celkových výdajů českého státního rozpočtu na příští rok.

S takto vysokým deficitem se chce Saúdská Arábie podle krále vypořádat hlavně snížením podílu ropy na svých příjmech. Ten nyní představuje 80 až 90 procent. Plánuje se také privatizace některých sektorů ekonomiky, ale i zavedení daně z přidané hodnoty nebo daně na tabák.

Naopak se neplánuje zavedení daně z příjmů ani zvýšení cen ropy. V tomto směru sice monarchie tratí hodně, ale vzhledem k poměrně nízkým nákladům v Saúdské Arábii její konkurenti tratí ještě daleko víc, což dokazují hospodářské problémy například Ruska nebo Venezuely.

Podle analytiků je navíc pravděpodobné, že světové ceny ropy budou ještě dál klesat, až se k vývozu této strategické suroviny bude moci po uvolnění sankcí vrátit Írán.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme