Levné rodinné elektroauto od Tesly nebude, firma končí s vývojem. Akcie klesly a Musk to označil za lež

Americká automobilka Tesla upustila od projektu levného elektromobilu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na obeznámené zdroje. Investoři počítali s tím, že vůz dostupný masám přispěje k růstu podniku. Akcie Tesly po zveřejnění zprávy klesly o téměř pět procent, později část ztrát smazaly. Šéf Tesly Elon Musk po zveřejnění zprávy na síti X napsal, že „Reuters (znovu) lže“.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elon Musk

Elon Musk | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Na stejné platformě bude Tesla nadále vyvíjet samořízené taxi, uvedly zdroje.

Rozhodnutí znamená opuštění dlouhodobého cíle, který Musk často charakterizoval jako hlavní cíl firmy: cenově dostupné elektromobily pro masy. Jeho první plán z roku 2006 počítal nejprve s výrobou luxusních modelů a následným využitím zisků k financování „levného rodinného vozu“.

Levicoví extremisté se přiznali k sabotáži továrny Tesla u Berlína. Požadují její úplné zničení

Číst článek

Ještě v lednu Musk investorům řekl, že Tesla plánuje zahájit výrobu cenově dostupného modelu ve svém závodě v Texasu ve druhé polovině roku 2025.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroj loni v listopadu napsala, že automobilka plánuje ve svém německém závodě vyrábět elektromobil za 25 000 eur (přes 630 000 korun)

Nejlevnější současný model Tesly, sedan Model 3, se ve Spojených státech prodává za přibližně 39 000 dolarů (přes 910 000 korun), na české trhu jeho cena podle webu Tesly přesahuje jeden milion korun. Cena levného elektromobilu, který se někdy označoval jako Model 2, měla začínat na zhruba 25 000 dolarů.

Cílem je samořiditelné taxi

Dva zdroje uvedly, že se o rozhodnutí Tesly vyřadit Model 2 dozvěděly na schůzce, které se zúčastnily desítky zaměstnanců. Jeden z nich sdělil, že se schůzka konala koncem února. Musk podle něj nakázal, že se má nadále pokračovat ve vývoji samořízeného taxi.

Tyto informace potvrdil i třetí zdroj, podle nějž nové plány počítají s výrobou samořízeného taxi, ale v mnohem menších objemech, než se předpokládalo u Modelu 2.

Tesla čelí tvrdé celosvětové konkurenci čínských výrobců elektromobilů, kteří zaplavují trh automobily s cenou až 10 000 dolarů. Plán na samořízené taxi, jehož realizace by mohla trvat déle, představuje náročnější technickou výzvu a větší regulační riziko, napsala Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme