Lexa jde zpátky do vazby

Bývalý ředitel slovenské tajné služby Ivan Lexa jde do vazby. Rozhodla o tom soudkyně krajského soudu v Bratislavě. Na Lexu uvalila takzvanou útěkovou vazbu, která má zabránit, aby se obviněný vyhýbal trestnímu stíhání. Někdejší spolupracovník expremiéra Vladimíra Mečiara může ve vazbě zůstal až tři roky. Lexa byl na Slovensko deportován z Jihoafrické republiky, minulou neděli byl zatčen tamní speciální jednotkou. Lexa je obviněn z deseti závažných trestních činů, mj. ze sabotáže, loupeže a podvodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Lexa | Foto: ČTK

Lexu převezou ještě dnes z cely předběžného zadržení do takzvané útěkové vazby. Soudkyně zvolila tento postup proto, že reálně hrozí opětovné maření vyšetřování ze strany bývalého ředitele tajné služby. Lexa byl totiž přesně před třemi lety propuštěn z koluzní vazby pro vážné zdravotní problémy. Ačkoliv ubezpečil soudce, že zemi neopustí, slovo nedodržel. Soudkyně krajského soudu proto nepřistoupil na záruky předkládané Lexovými advokáty.

Obhájci předložili písemný slib svého mandanta, že se nebude vyhýbat trestnímu stíhání. Soudkyně ho ale neakceptovala. Mluvčí soudu potvrdil, že bývalý ředitel tajné služby bude umístěn do justičního paláce v Bratislavě. Nepředpokládá ale, že by se soud mohl konat do parlamentních voleb, a připomněl, že procesní soudkyně, která má kauzu na starosti, je dlouhodobě nemocná. Advokáti Ivana Lexy podají proti vazbě stížnost k Nejvyššímu soudu. Tvrdí, že Lexa je zadržován nezákonně. Zatykač považují za kamufláž protiprávního jednání. Své by podle obhájců měl říci také parlament, který soudkyně údajně při svém rozhodování obešla.

Lexa během výslechu podal celou sérii námitek z podjatosti vůči soudcům, o kterých bude v nejbližší době rozhodovat Nejvyšší soud. Ve vazbě může bývalý ředitel tajné služby strávit až tři roky. Jeho obhájci zvažují další postup včetně žaloby na Mezinárodní soud pro lidská práva ve Strassburgu s tím, že Lexovo zadržení je protiústavní.

Lexa byl po deportaci z Jihoafrické republiky v minulých dnech obviněn ze zneužívání pravomocí veřejného činitele a z podvodu. Dvě noci strávil v cele předběžného zadržení a v následujících hodinách jej čeká převoz do vazební věznice.

Překvapivě se o Lexově návratu pro televizi TA3 vyjádřil bývalý prezident Michal Kováč. Řekl že lidsky mu únos syna odpustil a dokonce by mu prý udělil milost.

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme