Polská policie použila slzný plyn proti pravicovým radikálům, kteří napadli LGBT pochod v Lublinu

Pravicoví radikálové a konzervativci v sobotu v Lublinu napadli průvod za rovnost gayů, lesbiček, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), který se v tomto městě na východě Polska konal již podruhé a podle polských médií se jej zúčastnilo asi 1500 lidí. Polská policie proti narušitelům nasadila vodní děla a pepřový sprej. Asi 30 jich zatkla.

Lublin (Polsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběry ze střetu odpůrců pochodu hrdosti a policie. | Zdroj: Reuters

Účastníci pochodu třímali duhové prapory a transparenty s nápisy „Ježíš kázal lásku“ nebo „Polské rodiny ohrožuje homofobie“. Doprovázel je policejní kordon, který je bránil před protidemonstranty vykřikujícími homofobní slogany. Na účastníky LGBT pochodu házeli lahve a vejce, část z nich pak policie zadržela.

Většina polských názorů na Česko jsou mýty, říká bohemista a autor knihy To není ráj

Číst článek

Lublinský starosta pochod původně zakázal s odkazem na obavy o bezpečnost, soud ale zákaz zrušil. Lublin se nachází zhruba 170 kilometrů jihovýchodně od Varšavy.

V Polsku, kde je převážná část obyvatelstva katolického vyznání, se 13. října konají parlamentní volby. Současná vláda národně konzervativní strany Právo a spravedlnost, která je blízká katolické církvi, učinila z obrany polských tradic a z odporu proti právům osob LGBT jedno z klíčových témat kampaně.

Pochodů hrdosti na podporu komunity LGBT nebývalo v Polsku až donedávna mnoho. Loni se ale aktivisté rozhodli začít je pořádat v konzervativních městech. V roce 2017 tak zemí prošlo sedm pochodů, o rok později už 15 a letos jich zatím bylo rekordních 25, uvedla agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme