V Polsku na průvod za práva sexuálních menšin házeli kamení, láhve a dělobuchy. Policie zadržela 20 lidí

V Bělostoku v sobotu skupiny agresivních extremistů napadly průvod gayů a lesbiček, který se v tomto městě na severovýchodě Polska konal poprvé. Policisté zadrželi asi 15 lidí z řad fotbalových fanoušků skandujících „Pryč se sodomií v Bělostoku“. O zranění osob místní média neinformovala.

Bělostok (Aktualizováno: 14:44 21. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvod prošel centrem města s duhovými vlajkami a transparenty Láska není hřích“ a Za genderovou rovnost. Skupiny extremistů po nich házely dělobuchy, kamení a lahve. Celý průvod proto museli chránit těžkooděnci.

Několikrát se homofobním skupinám podařilo demonstraci zastavit. Do průvodu, který byl v Bělostoku hisotricky prvním, se podle policie zapojilo skoro tisíc lidí.

Až o den později se k události na svém twitteru vyjádřila ministryně vnitra Elžběta Witeková, když oznámila že během události bylo zatčeno 20 lidí a že se celá věc prošetřuje.

Přípravy akce v Bělostoku doprovázely protesty místních katolických duchovních a představitelů vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

I během sobotního průvodu se ve městě uskutečnilo několik protidemonstrací. Před bělostockým katedrálním chrámem se přišly pomodlit stovky lidí za zachování tradiční rodiny, místní kancelář PiS uspořádala pro odpůrce homosexuální komunity rodinný piknik.

V katolickém Polsku se v posledních týdnech a měsících více než tři desítky obcí hlavně na konzervativním jihovýchodě země prohlásily za zóny bez ideologie LGBT. Předseda vládnoucí strany PiS Jarosław Kaczyński letos na jaře hnutí LGBT označil za hrozbu pro polský národ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme