Trans komunita v Polsku pod tlakem. Polští vládní politici hledají téma před parlamentními volbami

Lidé z polské transgender komunity se před parlamentními volbami musí připravit na politický tlak. Jelikož homofobie v Polské veřejnosti tolik nerezonuje, vládní politici hledají nový cíl, na který by se mohli zaměřit. Využívají toho, že trans lidem občané často nerozumí nebo je vůbec nemají v okolí. Jak píše server The Guardian, stoupá také počet nenávistným útoků namířených proti nim.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvod za podporu LGBT komunity ve Varšavě

Průvod za podporu LGBT komunity ve Varšavě | Foto: Volha Shukaila | Zdroj: Reuters

Jarosław Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost (PiS), už se k tomuto tématu vyjádřil koncem července v den, kdy se konal největší polský průvod Pride: „Podle základních poznatků z biologie víme, že pohlaví je určeno hladinou chromozomů. V extrémních případech je potřeba operace, která ale z mužů neudělá ženy a naopak.“

Před skupinou svých levicových příznivců řekl, že je „za pět minut dvanáct před tím, než se ze mě stane žena“. Zaútočil také na Annu Grodzkovou, transgender poslankyni v letech 2011 až 2015, píše server The Guardian.

Singapur zruší kontroverzní zákon, který zakazuje homosexuální styk. Je dědictvím z koloniální éry

Číst článek

Není to poprvé, co se polská vláda takto vyjadřovala k LGBT komunitě. Před dvěma lety vedl Andrzej Duda svoji prezidentskou kampaň na tom, že bojuje proti takzvané LGBT ideologii.

Jak potvrzuje pro iROZHLAS.cz pracovník české neziskové organizace Trans*parent Jiří Procházka, trend, kdy se politické strany snaží na genderových tématech a trans lidech získat politické body, je obecně vidět.

Průzkumy ale ukazují, že se v Polsku zvětšuje počet lidí, kterým nevadí gayové. To může naznačovat, že polská vláda se jako další zaměří právě na trans lidi. Jak vysvětluje Emilia Wiśniewská z polské advokátní kanceláře zaměřující se na transgender lidi, právě transgender je pro mnohé Poláky těžce pochopitelný.

„Mnoho polských občanů má ve svém okruhu někoho, kdo je gay nebo bisexuál. Trans lidi neznají a nerozumí jejich problémům, proto se pro politiky stávají lepším cílem,“ vysvětluje.

Jelikož polské zákony neuznávají transgender lidi, je těžké sledovat, kolik proti nim je mířeno útoků a zločinů. Podle Wiśniewské se však nenávistné útoky staly za poslední dva roky častější.

‚Homofobie nerezonuje jako dříve‘

Podle Krzysztofa Śmiszeka, politika z opoziční strany Nová levice a předsedy parlamentní skupiny pro rovnost LGBT+, homofobie není v polské veřejnosti tak velké téma jako dříve. Kaczyński podle něj potřebuje nenávist k tomu, aby získal politické body, jak využil třeba uprchlickou krizi v roce 2015.

‚Necítím se podporovaná.‘ Odmítat manželství pro všechny může vyústit v latentní generační konflikt

Číst článek

Podle průzkumu z roku 2016 thinktanku Williams Institute, který se na problémy genderu a sexuality zaměřuje, 15 % Poláků zná někoho transgender nebo jsou sami transgender. 61 procent respondentů uvedlo, že by vláda měla umožnit trans lidem změnu v občanském průkazu a 56 procent tvrdí, že je třeba, aby vláda trans lidi chránila.

„Polsko v roce 2022 není tak lehce zmanipulovatelné homofobií. Kaczyński si nevybral celou LGBT komunitu, ale jen trans lidi,“ tvrdí Śmiszek.

Polská vláda už nějakou dobu táhne proti trans komunitě. V roce 2015, chvíli poté, co byl Duda znovuzvolen prezidentem, vetoval zákon, který měl pomoct transgender lidem s uznáním ve státní sféře.

Ostatní vládní politici se zatím ke Kaczyńskému nepřidali, stejně tak provládní média, což znamená, že strana zatím nezvolila své hlavní téma pro nadcházející volby.

Není to ale jen Polsko, ve kterém začínají politici brojit proti trans komunitě. V Maďarsku, tradičně nebližším polském partnerovi, vede premiér Viktor Orbán útok proti takzvané „genderové ideologii“.

Jiří Čaník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme