'Šířil články, které zlomyslně napadaly stranu.' Tchajwanský aktivista dostal v Číně pět let

Tchajwanský prodemokratický aktivista Li Ming-čche byl v úterý v Číně odsouzen k pěti letům vězení za podvracení státní moci. Li v Číně pořádal internetové přednášky o demokratizaci společnosti a spravoval fond na podporu rodin politických vězňů. Vládnoucí tchajwanská politická strana označila verdikt za „zcela nepřijatelný“.

Jüe-jang (Čína) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tchajwanský prodemokratický aktivista Li Ming-čche byl v úterý v Číně odsouzen k pěti letům vězení za podvracení státní moci | Zdroj: ČTK

Li Ming-čche zmizel při své březnové cestě do Číny. V září stanul před soudem a byl obviněn z rozvracení státní moci. Toto obvinění čínské úřady často používají k umlčování disentu a uvězňování kritiků, poznamenávají západní tiskové agentury.

Podle videonahrávky ze zářijového soudního jednání se Li přiznal, že šířil články, které „zlomyslně napadaly čínskou komunistickou stranu, stávající politický systém v Číně a čínskou vládu“.

Čínou vězněný tchwajwanský aktivista na videu přiznává 'zákeřný útok' na stát a komunisty

Číst článek

Uvedl také, že organizoval občany a psal texty, „jejichž cílem bylo podvracet státní moc“. Liova manželka a jeho přívrženci se domnívají, že aktivista byl donucen přiznat se k zločinům, které nespáchal.

Strůjce podvracení moci

Úterní verdikt byl vynesen ve středočínském městě Jüe-jang v provincii Chu-nan. Spolu s dvaačtyřicetiletým Liem byl souzen ještě aktivista z pevninské Číny Pcheng Jü-hua, který dostal za stejný zločin sedmileté vězení.

Pchenga soud označil za hlavního strůjce podvracení moci, zatímco Li se na něm aktivně podílel. Oba odsouzení řekli, že verdikt přijímají a nehodlají se proti němu odvolat.

„Boj za lidská práva nerovnoprávných je nutnost, aby byl zajištěn pokrok naší civilizace,“ prohlásila aktivistova žena, která na soud s manželem přicestovala z Tchaj-wanu do pevninské Číny. „Li Ming-čche riskoval, ačkoli znal nebezpečí,“ dodala Li Čching-jü, která je podle videozáznamu od soudu těhotná.

Aktivistova žena Li Čching-jü na soud s manželem přicestovala z Tchaj-wanu do pevninské Číny | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Tchajwanská vládní Demokratická pokroková strana (DPP) uvedla, že je s rozsudkem „silně nespokojena“, a vyzvala Peking, aby umožnil Li Ming-čcheovi návrat na Tchaj-wan.

„Nemůžeme přijmout, že byl Li Ming-čche usvědčen z rozvracení státní moci kvůli tomu, že šířil myšlenky svobody a demokracie,“ konstatoval v prohlášení mluvčí tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen.

'Všechnu krásu světa jsem našel v téhle ženě.' Bolavá láska bez hranic za časů komunistické strany

Číst článek

Liův případ zvýšil napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem, který Peking považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Demokratická pokroková strana, jejíž představitelka Cchaj Jing-wen byla loni zvolena tchajwanskou prezidentkou, je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně nebo minimálně zachování současného stavu.

K propuštění Li Ming-čchea vyzvaly Čínu již dříve Amnesty International a další organizace pro lidská práva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme