Libanon je pro turistiku jako stvořený, turisté ale opět nepřijeli

Jaké jste měli léto? Byli jste u moře, nebo na horách? Poznávali jste krásy naší vlasti? My Vás teď zavedeme do zahraničí, na Blízký východ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libanonci milují kavárničky | Foto: downtownbeirut.com

Libanon je země zaslíbená pro turistický ruch. Má krásné moře a moderní letoviska, má vysoké hory a je bohatá i na lesy, jeskyně a další přírodní atrakce. A na rozloze přibližně jedné osminy plochy naší země je všude poměrně blízko.A slunce tady se odráží všem - na vodní hladině, v pomerančích i v lahodném víně. Přesto kvůli válce, ke které došlo před rokem mezi hnutím Hizballáh a Izraelem, a kvůli vnitřní situaci ztratila tato země už druhou sezonu.

"Ztratili jsme mnoho. Více než dvě třetiny, protože nám mělo v červenci přicestovat 300 tisíc návštěvníků," popsala situaci paní Nada Sardouk Ghandourová, první náměstkyně libanonského ministra turistického ruchu. "Červen byl velmi špatný - kvůli výbuchům v turisticky atraktivních místech - Aley a v Bejrútu, Ašrafíja, Verdun a atentát na významného poslance Walída Ído," doplnila náměstkyně.

Sousední Sýrie naopak zažívá turistický boom. Zejména Arabové ze zemí Perského zálivu doslova zaplavili nejen syrskou metropoli Damašek, která je nejdéle trvale obydleným hlavním městem na světě s mnoha památkami, ale také městečka v horách Blúdán a Zabadání, kde si užívají chladného vzduchu . Syřané jim navíc rozumějí a dovedou jim poskytnout všechna potěšení, která jim doma chybí, včetně alkoholu a nočních klubů.

Rekordní sezonu zažívají v Jordánsku, kde se jim splnil sen, aby se nabatejská Petra stala dalším divem světa. A spolu s Mrtvým mořem a rudomořským letoviskem Akaba láká statisíce lidí z celého světa. Izraelská přímořská střediska i památky a poutní místa doslova praskají ve švech. Rekordy letos trhá také Egypt, kde pyramidy, snad nezapadající slunce, teplé moře a na arabské podmínky výborné služby přilákaly mnoho turistů i od nás z České republiky. Podobně to platí i o Tunisku a Maroku.

A Spojené arabské emíráty dokázaly v tomto směru snad nejvíc, díky neustálým investicím do turistického ruchu přibývá nejen příjemných přímořských letovisek, ale také novodobých architektonických skvostů Dříve patřil k těmto šťastným zemím i Libanon.

"Turistický ruch v Libanonu je charakteristický tím, že může probíhat celý rok. A na našem ministerstvu se snažíme, aby neustával v žádném období roku. Naše země vyniká ve srovnání s okolními zeměmi - jak počasím, geografií, tak historií. A jako jediná z arabských zemí máme krásná lyžařská střediska," přiblížila první náměstkyně ministra paní Ghandourová a přidala zajímavé pozvání: "Jakmile Evropané a také Arabové uvidí, že v Libanonu probíhá normální život, že se v zemi pořádají festivaly jako v Byblosu a jinde a že Libanonci žijí v bezpečí, bude to nejlepší důkaz a ukazatel, aby přijeli."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme