V Libanonu se podařilo po složitých jednáních sestavit vládu. Hizballáh bude mít dva ministry

V Libanonu se podařilo po složitém vyjednávání sestavit novou vládu. Bude mít 20 členů, povede ji profesor Americké univerzity v Bejrútu a exministr školství Hasan Dijáb a dvě ministerská křesla obsadí radikální strana Hizballáh. Minulý premiér Saad Harírí rezignoval v říjnu kvůli rozsáhlým protivládním protestům. Demonstrace pokračují, lidé viní politické vedení z korupce a požadovali vládu technokratů, jež pomůže vyřešit ekonomické problémy.

Bejrút Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový libanonský premiér Haan Dijáb | Zdroj: Reuters

Dijábv úterý večer dorazil k prezidentovi stejně jako předseda parlamentu Nabí Barrí. Prezident Michel Aún dekret o složení nové vlády podepsal.

Írán nechce přijít o svůj vliv nad Irákem a Libanonem. Proti demonstrantům hodlá zakročit silou

Číst článek

Podle libanonských sdělovacích prostředků povede diplomacii někdejší velvyslanec při Lize arabských států Násíf Hittí. Finance bude spravovat ekonom Ghází Vazní, který v minulosti působil jako finanční poradce parlamentního rozpočtového výboru.

Šíitská strana Hizballáh, která udržuje ozbrojené křídlo a bojuje jako spojenec Damašku v syrské válce, obsadí dvě ministerská křesla.

Dijáb slíbil, že vyslyší požadavky demonstrantů a řekl, že nejdůležitější je zajistit zemi stabilitu. Svou vládu označil za záchranářský tým v době, již označil za obtížnou fázi libanonských dějin.

Považuje za nutné svolat jednání s guvernérem centrální banky. Jeho první zahraniční cesta povede do arabských zemí v oblasti Perského zálivu. První schůze ministrů by se měla konat ve středu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme